Menu

Hava tahmini yapan hayvanlar


hava tahminleri

Pek çok hayvan yetiştiricisi hayvanların hareketlerine bakarak hava tahmini yapmaktadır. Özellikle fırtına veya çok sıcak geçecek olan günleri hayvanlar çok önceden algılayabilmektedir.

Bilim adamları bunun nedeninin hayvanların bizden daha yüksek bir algıya sahip olmalarına bağlıyor.

İşte, hava tahmini yapan hayvanlar ;
kurbağa


Kurbağalar ;

Kurbağalar yaklaşan fırtına öncesinde hacimlerini arttırıyor ve yüksek sesle bağırıyorlar. İşte bu nedenle yüksek sesle bağıran ve şişen kurbağalar görürseniz fırtına yaklaşıyor olabilir. Bu çok sık gözlemlenen bir olaydır.

kuşlar


Kuşlar ;

Kuşlar, uçtukları yere göre havanın durumunu belli ederler. Kuşlar, yükseklerde uçarsa hava güzel ve açık olur. Kuşlar eğer alçaktan ve yere yakın uçuyorsa yukarıda hava basıncı yüksektir. Her an fırtına ve şiddetli yağmur yağabilir.

inekler


İnekler ;

İnekler, kötü havalardan önce huzursuzluk yaşar ve kuyruklarında çok fazla sinek olmaya başlar. Genelde kendilerini kapalı bir alana sokmadıkça huzursuzlukları bitmez. Bunun bir bilimsel açıklanması yoktur, bu olay yıllarca çiftçilik yapan insanların gözlemidir.

arılar ve kelebekler


Arılar ve kelebekler ;

Arı ve kelebekleri görmediğiniz an anlayın ki hava bozacaktır. Bu hayvanlar fırtına ve şiddetli yağmura dayanıklı değillerdir. Bu hava olaylarından önce tamamen ortadan kaybolurlar.

koyun


Koyunlar ;

Bir koyun sürüsü birbirine sokulup hiç ayrılmıyorsa kesinlikle yağmur ya da fırtına bekleyebilirsiniz. Genelde koyunlar sürü halindeyken otlaklarda birbirinden ayrılarak, ot yerler. Fakat, yapılan gözlemlerde havanın bozmasına yakın bu hayvanlar bir kalkan gibi birbirine sokulur ve yürürken bile ayrılmazlar.

uğurböceği


Uğur böceği ;

Uğurböcekleri sürüler halinde ve çok miktardaysa sıcak bir gün sizi bekliyordur. Eğer, onları ağaç kavuklarında ya da kayaların altında görürseniz şiddetli yağmur yağacaktır.

karınca


Karıncalar ;

Karınca yuvalarının ağızları kapandıysa ve yuvaların ağzında yüksek tümsekler varsa hemen eve girmekte fayda vardır. Çünkü, karıncalar kuvvetli yağmur veya fırtına için önlem almaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.