Menu

Haşimato Hastalığı Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?


Tiroid hücrelerine karşı vücudumuzun ürettiği antikorlar sonucu oluşan tiroid iltihabına Haşimato hastalığı denir.

Tiroid Antikoru Nedir? Vücudumuzu mikroplara (bakteri, virüs vs) karşı koruyan bir sistem vardır. Buna “bağışıklık sistemi” (immün sistem) denir. Bu sistem, aynı sinir sistemi veya sindirim sistemi gibi bir sistemdir. Bağışıklık sistemi, akciğer, kemik iliği, dalak ve karaciğerde yerleşmiş bir grup hücreden oluşur. Bu hücrelerin ana görevlerinden biri de mikroplarla savaşmak için antikor dediğimiz molekülleri üretip kana vermektir. Üretilen bu antikorlar çok yararlıdır.

Ancak, bağışıklık sisteminin “yanlışlıkla” veya “şaşırarak” ürettiği bazı antikorlar (oto-antikorlar), tiroid hücrelerinde bulunan peroksidaz enzimi ile tiroglobulin isimli moleküle karşı etkili olurlar. Bunlara oto-antikor denilir. Bu antikorlar çok zaralıdır, çünkü tiroid hücrelerine gidip yapışır ve onları “aynı bir mikropmuş” gibi tahrip eder. Tiroi’de bir iltihabi durum (“tiroidit”) ortaya çıkar. Bu iltihap ve harabiyet sonucunda hormon üreten tiroid hücreleri çalışamaz hale gelir, kandaki tiroid hormon (tiroksin) düzeyi düşer, TSH düzeyi artar.

Bu antikorların teşhiste en yaygın olarak kullanılanları anti-TPO (anti-tiroid peroksidaz) ve anti-TG (anti-tiroglobulin) antikorları olarak isimlendirilir. Bu antikorların ölçümü tiroid hastalığının türünün anlaşılmasında ve “tiroidit” hastalığının (tiroid’in iltihabı) tanısında çok önemli olabildiği gibi bu hastalığın daha sonraki takibinde de kullanılmaktadır.

Oto-antikorlar Neden Yükselir? Tam olarak bilinmiyor ancak tetikleyen faktörler sayılabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, ani yoğun üzüntü, gerekmediği halde sürekli iyotlu tuz kullanımı suçlanan faktörler arasındadır. Antikor yüksekliği, ailsel geçiş (genetik) göstermektedir.

Oto-antikorlar Ne Yapar? Bu antikorlar yükselince, ya hastada hipotiroidizm (tiroid hormon yetmezliği: örneğin Haşimato hastalığı) veya daha seyrek olarak hipertiroidizm (zehirli guatr: örneğin Basedow Graves hastalığı) oluşabilir. Oto-antikorları yüksek olanlarda tiroid’in papiller kanseri daha sık görülmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir? Sadece tiroid hormonu vermekle tedavi tamamlanmaz, bir yandan da antikorları düşürecek tedavi de uygulanmalıdır
Son 50 Yorum
 1. gurkan
  • s
 2. özge
 3. Songül
  • emin koçak
   • Abdullah yazmaci
   • esra
   • esra
   • Alptekin Yılmaz
   • s
 4. sinem
 5. sinem
 6. elif
 7. Sümeyra
 8. Sümeyra
 9. Gül
 10. neşe
  • s
 11. figen
 12. TUGBA
 13. Alev Türken
 14. hilmiye
 15. gülay
 16. ilkay tasan
  • ilayda
 17. ilayda
 18. havva
 19. semra
 20. Selma Önal
  • ilayda
 21. Anonim
 22. Erdal-Necla Arslan
 23. Hüseyin Akdaş
 24. Esmadeniz Öztürk
 25. mavisevgi95
 26. Remzi Erbil
 27. Larisa Polat
 28. Özlem Direk Yıldız
 29. Tülinn Gürcer
  • ilayda
 30. adoğru
 31. arf1971
 32. Nur Avşar
 33. Arzu Kule Hey
 34. nur
 35. E.Tamcı
 36. Remziye
 37. derya
 38. elif
 39. Cancan
 40. derya
 41. derya
 42. Fehmi
 43. GÖNÜL
 44. Elif D
 45. rabiya demir
 46. elıf
 47. yasemin ş.
 48. Sevgi S.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.