Menu

Harbin, kar ve buz festivali


festival-1

Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Heilongjiang eyaletinin merkezinde bulunan şehir Harbin’de, çok uzun zamanlardan beri her yıl Ocak ve Şubat aylarında “Uluslararası Kar ve Buz Festivali” düzenlenmektedir. Çoğunluk olarak buzdan, bunun yanında kardan elde edilmiş olan yapıtlar heykellerden, ünlü yapılardan, kaydırak alanlarından, görseli yüksek binalardan ve şatolardan oluşan bu sergi; her yıl binlerce ziyaretçinin bu görsel şöleni görmeye gelmelerine sebep olmaktadır.

Sergi alanında bir yandan yapıtlara lazer teknolojisine de uygulanarak görüntüler daha da şaşalı hale getirilebilmekte, pek çok farklı buz oyma tekniği oluşturularak oldukça göz alıcı görüntüler elde edilip ziyaretçilerin ortaya çıkartılan yapıtlara baktıklarında  hayranlık duymaları sağlanmaktadır.

İlk kez 1963 yılında başlatılan bu festivalin 3 yıl sürmesinden sonra araya Kültür Devrimi girmiş, araya 22 yıllık bir süreç girerek bu festivalin yapılmasına engel olmuştur. Tekrardan tarihler 1985 yılını gösterdiğinde festival yeniden uygulanmaya başlamış ve festivale akın akın katılım yaşanmıştır.

festival-2


Bu festivalin ortaya çıkış tarihçesi de çok eski zamanlara dayanmaktadır. Hikayeye göre bu bölgede eski dönemlerde balıkçılık yapan kişilerin; yanlarında götürdükleri mumların sönmemiş halde kalabilmesi adına bireylerin buzlarını oyarak mumlarını bu oyuklara koydukları bilinmektedir. Çok basit bir işlem için gerçekleştirilen bu mantıki zamanla sanat olarak görülmeye ve uğraşılmaya başlanmış, 19. yüzyılda artık buzlardan yapılan eserlerle festival gerçekleştirilecek noktaya gelinmiştir

Harbin Kar ve Buz Festivali’nde yapılan pek çok heykelin sanatsal olarak oldukça değeri bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa, bazı heykellerin üzerinde çok hummalı çalışmalar gerçekleştirilebilmekte, boyutları onlarca metreyi bulabilmektedir. Hem ince işçiliğin hem de muhteşem emeklerin verildiği bu alana hazırlık aşamasında dünyadaki en başarılı heykeltraşlar çağırılmaktadır. Heykellerinin yapımının günler boyunca devam ettiği tarihlerde de heykellerin tamamına 30.000 metreküp civarı buz kalıbı harcanmaktadır.

festival-3


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.