Menu

Hangi vitamin hangi besinde bulunur


Vitaminler hangi besinlerde bulunur?

Vücudumuz her gün yeteri kadar vitamin almaz ise, kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Bunun olmaması için de gereken vitaminleri almamız gerekir. Bunun için, hangi besinde hangi vitaminin olduğunu bilmemiz sağlığımız açısından önemlidir.

A vitamini bulunan besinler

Dana ciğeri, havuç, tatlı patates, kara lahana, ıspanak, karnabahar, kayısı, brokoli, tereyağı, yumurta, balkabağı, kavun, tatlı kırmızı biber, ton balığı, somon balığı, mango gibi gıdalarda bulunur. Vücudun mikroplara karşı direncini artırır, büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi için gereklidir.

C vitamini bulunan besinler

Biber, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, sultani bezelye, karnabahar, karalahana, patates, tatlı patates, kuşkonmaz, kudret narı, turp, roka, domates, kivi, portakal, çilek, ananas, erik, üzüm, mandalina, mango, avokado ve orman meyvelerinde bulunur. Vücudun savunma sistemini arttırıcı etkisi vardır.

D vitamini bulunan besinler

milk-1887234_960_720

Balık yağı, sardalya, somon, uskumru, ton balığı, süt, havyar, yumurta, mantar, soya sütü, yoğurt, kırmızı et, sakatat gibi besinlerde bulunur. Kemiklerin, dişlerin gelişmesini ve sağlam olmasını sağlar. Etkinliğini göstermesi güneş ışığına da bağlıdır. İnce bağırsaklarda, kalsiyumun emilmesine yardımcı olur.

E vitamini bulunan besinler

Ispanak, karahindiba yeşili, domates, pazı, turp, kırmızı biber, avokado, mısır gevreği, yumurta, sardalya, ton balığı, ringa balığı, badem, ay çekirdeği, fındık, fıstık ve bitki yağlarında bulunur. Antioksidan etkilidir.

K vitamini bulunan besinler

Kara lahana başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, taze soğan, Brüksel lahanası, lahana, brokoli, süt ve süt ürünleri, kuru erik, salatalık, kuru fesleğen, ıspanak, kuşkonmaz, karnabahar, lahana turşusu, soya fasulyesi, turşu, bal kabağı, kuruyemişler ve orman meyvelerinde bulunur. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

B1 vitamini bulunan besinler


321px-Various_legumes


Taze bezelye, mercimek, kırmızı et, tam taneli tahıllar, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, susam, ay çekirdeği, fıstık, mantar, ringa balığı, keten tohumu, şeker kamışı, ıspanak, kara lahana, süt ve pekmezde bulunur.

B2 vitamini bulunan besinler

Dana ciğeri, kuzu eti, süt, yoğurt, mantar, ıspanak, badem, güneşte kurutulmuş domates, somon, yumurta, brokoli ve soya fasulyesi gibi gıdalarda bulunur. Vitamin eksikliği sonucu dilde kızarıklık, gözde kaşıntı, ağız ve dudak çevresinde kızarma, saçların dökülmesi gibi sonuçlar çıkar.

B3 vitamini bulunan besinler

Hindi, tavuk eti, yer fıstığı, mantar, dana ciğeri, ton balığı, taze bezelye, dana eti, ay çekirdeği, avokado, mercimek, süt, yumurta, baklagiller, karnabahar, patates ve hindi etinde bulunur. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

B5 vitamini bulunan besinler

Tavuk ciğeri, ay çekirdeği, somon, avokado, güneşte kurutulmuş domates, mısır, brokoli, mantar, karnabahar, yoğurt, böbrek, dalak, yumurta, soya fasulyesi, kuruyemiş, peynir gibi gıdalarda bulunur. Vücudumuzda eksikliğini hissettiğimizde kan şekerinin düşmesi, ellerde terleme ve kalp çarpıntısına neden olur.

B6 vitamini bulunan besinler

pexels-photo-629093

Tavuk göğsü, dana eti, fıstık, ton balığı, avokado, şeker kamışı şurubu, ay çekirdeği, susam, muz, yumurta, kırmızı et, balık eti, ıspanak, somon, mercimek, peynir, bezelye, baklagiller ve havuçta bolca bulunur.

B7 vitamini bulunan besinler

Nohut, ciğer, barbunya, mercimek, ıspanak, kuşkonmaz, avokado, pancar turşusu, brokoli, börülce, tatlı patates, mantar, peynir, badem, yumurta, çilek, soya fasulyesi, tavuk eti, marul gibi gıdalarda bolca bulunur.

B9 vitamini bulunan besinler

Yumurta, tam taneli tahıllar, ıspanak, kara lahana, pazı, kuşkonmaz, roka, ciğer, pancar turşusu, baklagiller, süt, bulgur, avokado ve hurmada bolca bulunur.

B12 vitamini bulunan besinler

Dana ciğeri, sardalya, uskumru, kuzu eti, somon, bira mayası, peynir, yumurta, tavuk eti, hindi, süt, yoğurt, sakatat ve kabuklu deniz ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunmaktadır.
Son 50 Yorum
 1. misafir kullanıcı
 2. Ahmet güç
 3. Anonim
 4. Alev Görücü
  • Furkan
 5. Kevser
 6. Filiz
 7. buse
 8. Anonim
 9. Ülkü İrem
  • Anonim
   • Anonim
  • Anonim
  • Almila
 10. Alara

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.