Menu

Hangi organ kendini ne kadar sürede yeniler


Vücudumuzdaki organların bazıları dışında hepsi, hemen hemen birkaç yılda bir tamamen yenilenir. Üretilen yeni hücreler sayesinde vücut organlarımız kendilerini yenileme fırsatı bulmuş olur.

Ancak beyin ve göz ne yazık ki bu süreçten faydalanamamaktadır, hatta bu hücreler yenilenmekten ziyade zamanla ölmektedir. Gelin hücreler ne sıklıkla yenilenir ve yeni hücrelerin eski hücrelerin yerini alarak organları tamamen yenilemesi ne kadar sürer öğrenelim.

 Organların kendilerini yenileme süreleri


1) Karaciğer: 5 ay

GettyImages-479379733 Karaciğer, kendini yenileyebilme özelliğiyle meşhur bir organdır. Bunun nedeni ise karaciğer hücrelerinin ömürlerinin yalnızca 150 gün olmasıdır. Karaciğer hücreleri her 6 haftada bir yenilenir. Bir insanın karaciğerinin yüzde 70’i alınsa bile, kalan karaciğerin yüzde 90’ı kendini iki ay içerisinde yeniden oluşturacaktır. Ancak ağır alkolizm durumlarında bazı dokular tamamen ölebilir ve siroz hastalığı gelişebilir, bu durumda hücre ölümü kalıcıdır.

2) Dil: 10 gün

tongue

Dilimizde yaklaşık 9 bin tat alıcısı bulunur ve bu alıcılar tatlı, ekşi, acı gibi tatları fark etmemizi sağlarlar. Bu alıcılar esasen dilin yüzeyindeki bir grup hücrenin bir araya gelmesiyle oluşur ve her bir odacıkta yaklaşık 50 tat hücresi bulunur. Tat alıcılarımız her 10-14 günde bir kendisini yeniler. Ancak iltihaplanma, sigara tüketimi gibi durumlar bu yenilenmeyi yavaşlatabilir.

3) Beyin: Yenilenmiyor

526888496_1280x720

Bizimle yaşıt olan hücrelerin çoğu beynimizde bulunur. Doğuştan itibaren ölene dek aynı beyin hücrelerine sahip oluruz ve bu hücreler yenilenmez, yaşlanır. Hatta bu hücreler ölebilir ve bu da bunamaya yol açabilir. Ancak beynimizde yine de kendini yenileyebilen iki bölge bulunur: biri kokularla ilgili olan kısım, diğeri de öğrenme ile ilgili olan kısımdır.

4) Kalp: 20 yıl

14157-medical-illustration-of-a-human-heart-pv

Bundan birkaç yıl öncesine dek bilim insanları kalbin kendini yenileyemediğini düşünürlerdi. Ancak yapılan son çalışmalar kalp hücrelerinin kendilerini ömrümüz boyunca en az 3-4 kez yenilediğini ortaya çıkardı. Bu da 80 yıl yaşayan bir insan için ortalama 20 yılda bire denk geliyor.

5) Akciğerler: 2-3 hafta

Lungs_(animated)

Akciğerlerdeki hücreler kendilerini sürekli olarak yeniler. Ancak akciğerlerimizdeki farklı hücrelerin kendini yenileme hızları da farklıdır. Alveoller ve hava kesecikleri hücreleri yaklaşık bir yılda kendini yenilerken akciğer yüzeyindeki hücreler her iki üç haftada bir yenilenir. Amfizem gibi hastalıklar ise alveollerin tahribine yol açtığından akciğer yenilenmesini engeller ve akciğer yüzeyinde kalıcı deliklerin oluşmasına sebep verir.

6) Gözler: Yenilenmiyor

 Blue_green_eyes_with_central_heterochromia

Gözlerimizdeki hücreler de beynimizdekiler gibi hayat boyu yenilenmez. Gözde kendini yenileyen tek kısım korneadır. Eğer kornea zarar görürse 24 saat gibi kısa bir sürede kendini yenileyebilir. Ancak yaşlandığımız zaman gözümüzdeki lens esnekliğini kaybeder ve görme sorunları çekeriz.

7) Cilt: 2-4 hafta

pexels-photo-286951

Cildimiz her iki-dört haftada bir kendini yeniler. Bu hızlı yenilenmenin sebebi ise cildin vücudun dış koruma kalkanı olması ve kirlilik ile yaralanmalara maruz kalmasından kaynaklanır. Ancak bu hızlı yenilenmeye rağmen cildimizde kırışıklıklar görülebilir, bunun sebebi de yaşlanmadır ve yaşlandığımızda cilt esnekliğini kaybeder.

8) Kemikler: 10 yıl

Pezophaps_wing_bones

İskeletimiz devamlı olarak kendini yeniler. Kemiklerimiz her 3 ayda bir yeni hücreler üretir. İskeletin kendini tamamen yenilemesi ise yaklaşık 10 yıl sürmektedir. Eski kemik hücreleri yeni kemik hücreleri tarafından parçalanır ve yerlerine bu yeni kemik yapıcı hücreler geçer. Ancak kemik hücrelerinin yenilenme hızı değişim gösterdiğinde vücudumuzda hem eski hem de yeni kemikleri aynı anda barındırırız. Yaşlandığımızda ise bu gelişim yavaşlar ve kemiklerimiz daha ince ve kırılgan olur.

9) Bağırsaklar: 2-3 gün

offal-1463369_960_720

Bağırsaklarımızdaki hücrelerin yenilenme hızı son derece yüksektir ve her iki üç günde bir kendilerini tamamen yenilerler. Bunun sebebi ise bağırsaklarımızın sindirimi gerçekleştirebilmek için sürekli olarak kimyasallara ve aside maruz kalmasıdır, haliyle hücreler saldırı altındadır.

10) Mide zarı: 5 gün

stomach-2779304_960_720

Mide zarımız kendini yenileyebilir. Mide zarındaki doku hücrelerinin kendilerini tamamen yenilemesi yaklaşık 5 gün alır. Mide zarı sürekli olarak mide asidine maruz kaldığından bu kadar hızlı yenilenmesi çok normaldir. Ancak midemizin tamamen yenilenmesi yaklaşık 16 yılı bulur.

11) Tırnaklar: 6-10 ay

nails-865121_960_720

Tırnaklarımız, keratin adı verilen protein açısından oldukça zengin hücreler tarafından oluşmaktadır. Tırnaklar her ay yaklaşık 3,4 mm uzar ve el tırnaklarımız ayak tırnaklarımızdan hızlı uzamaktadır. Bir ayak tırnağının tamamen yenilenmesi 10 ayı bulurken, bir el tırnağının tamamen yenilenmesi yalnızca 6 ay sürmektedir. Bunun sebebi ellerimizdeki kan dolaşımının daha iyi olması olabilir. Genç insanların tırnakları, yaşlılara oranla daha hızlı uzar çünkü kan dolaşımları daha hızlıdır. Ancak tuhaf bir şekilde serçe tırnağımız, diğer tırnaklara oranla daha yavaş uzar. Bunun sebebi bilinmemektedir.

12) Saç: 3-6 yıl

14804535712_b2d27b41d7_b

Saçın uzama hızı ne kadar uzun olduğuna da bağlıdır, ancak genellikle saçımız her ay yaklaşık 1 cm uzar. Her bir saç telinin tamamen yenilenmesi kadınlarda 6 yıl erkeklerde ise 3 yılı bulur. Kaşlarımız ve kirpiklerimiz ise her 6-8 haftada bir yenilenir ancak kaşların sürekli olarak alınması bu döngüyü bozduğundan yenilenmesini yavaşlatabilir.
Kaynaklar:

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1219995/Believe-lungs-weeks-old–taste-buds-just-days-So-old-rest-body.html

https://livelovefruit.com/how-your-body-rebuilds-itself-in-less-than-365-days/
Son 50 Yorum
 1. safet
 2. ALİ ŞAHİN
 3. defineyurdu
 4. süleyman ayhaner
 5. Çok Güzel
 6. NEBAHAT
 7. erol tezeren
 8. Mehmet erorbay
 9. eren özkan
 10. Nihat Müderrisoğlu
 11. Emin Sönmez
 12. musa
 13. Yusuf Günaydın
 14. Aysu Okay
 15. mehmet
 16. mehmet
 17. atalay konur
 18. laktan
 19. Alirıza Özdemir
 20. ali osmanakgün
 21. Kerim Mete
 22. Şükrü Danabaş
 23. zehra
 24. Faik Kılıç
 25. Reyhan Şekercioğlu
 26. Akın Kizil
 27. Mehmet Ali Yuksel
 28. Fikri Kumru
 29. Demir Salih Ertaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.