Menu

Hangi ekmeği tüketmeliyiz


ekmek baş

Beyaz ekmeğin zararları hakkında yazılıp, çiziliyor.

Şekeri çok hızlı arttırması, beyne olan etkileri hatta daha fazla acıktırması nedeni ile uzmanlar beyaz ekmek konusunda bizleri uyarıyor.

Peki, beyaz ekmek yemezsek ne yemeliyiz? İşte, ekmek türleri ;
ekmek


Tam buğday, kepekli, çavdar, tahıllı ve kuruyemişli saymakla bitmeyen ekmek türleri arasındadır. Uzmanlar, her tip ekmeği tüketebileceğimizi söylüyor fakat unutulmaması gereken şey ekmeği aldığınız yere güvenmenizdir. Çünkü yapılan denetimlerde ekmekte boya bile bulunmuştur.

ekmek2


Tam buğday ekmeğini rahatlıkla ailece tüketebilirsiniz. Tam buğday ekmeğini çocuklara yedirebilirsiniz. İçinde kuru yemiş olan ekmekler bol enerji verenlerdir. Ekmek imalatı düzgün ve standartlara uygunsa beyaz ekmek dışında her tür ekmek rahatlıkla tüketilebilir. Beyaz ekmek içinde bulunan bir kimyasal, beynimizde bağımlılık yaratır. Bu nedenle beyaz ekmekten vaz geçmek çok zordur.

ekmek4


Çavdar ekmeği ; Tahıllar içinde belki de insan sağlığına en yararlı olan çavdar, bağırsakların çalışmasını sağlarken kolesterol oranını düşürmesi ile biliniyor. İçinde diyet lif bol bulunan çavdar ekmeği, kanda şeker oranını yavaş bir şekilde arttırmaktadır. Bu nedenle özellikle şeker hastalarına önerilir. Glisemik endeksi düşük bir gıdadır. Uzun süre tok tutmasının sebebi de glisemik endeksinin düşük olmasıdır.

ekmek5


Tam buğday ekmeği ; Buğdayın tüm kaynağı kullanılarak yapılır. İçinde bir düzenleme ya da katkı yoktur. Tam buğday ekmeği, ekşi hamur mayası ile mayalanır. Bu şekilde laktik asit ve asit bakterileri tarafından mayalanır. Probiyotiktir. Probiyotik olması ekmeğin mide ve bağırsakları düzenlemesi açısından çok fayda sağlar. Tam buğday ekmeği çocuklara ve yaşlılara özellikle önerilir. Çünkü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kabızlığı engeller.

ekmek3


Kepek ekmeği ; Kepek lif oranı yüksek bir gıdadır. Kan şekerini düşürür, damar sertliğinin önüne geçer. Bağırsakları çalıştırır. Çok yenilirse, Çinko, demir, kalsiyum gibi minerallerin emilimini engelleyebilir. Bu nedenle kepek ekmeği yerken aşırıya kaçmamak gereklidir.
One Response
  1. ahmet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.