Menu

Hangi Besinler Su İçerir ?


hangi-besinler-su-icerir

Hangi besinler su içerir?

İçeriğinde alkalileştirici etki bulunan ve yeterli miktarda antioksidan içeren besinler, su içeren sebzeler ve meyveler olarak adlandırılmaktadır. Bu tip meyveler ve sebzeler tüketildikleri taktirde, vücut yapısındaki asit miktarı dengelenerek kemik gelişimi, eklem yapısı ve doku onarımı konularında bir ilerleme ve bir gelişme söz konusu olmaktadır. Bunun dışında bu sulu besinler vücuttaki zararlı mikroorganizmalarını vücut dışına atmamıza da yardımcı olarak toksinlerden arındırıcı özelliklerini de ortaya çıkartmaktadırlar. Bu tip yiyeceklerle beslenildiği taktirde ilerleyen yaşlarda yaşlılığın getirisi olan kas yapısında zayıflama, hafızada güçlük, işitme duyusunda zayıflama, cilt yapısında sarkmalar ve lekelenmeler gibi pek çok belirtinin önüne geçilebilmektedir. Her şeyden önce kas yapısını her daim güçlü tutarak yaşlanmanın etkisiyle gün geçtikçe oluşan kamburlaşmanın da önüne geçilerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması sağlanır. Su içeren besinler doğal olarak vücutta kilo verme süreçlerine de katkı sağlamaktadırlar çünkü bu yapıda özellikleri bulunan besinlerin kalorileri de düşük miktarda olmaktadırlar. Beslenme düzenine dikkat eden bireylerin ve kilo verme sürecinde olan bireylerin bu tip sebzelerle ve meyvelerle istedikleri miktarlarda beslenmeleri hem tok hissetmelerine hem de daha hızlı sürede fazla kilolarından kurtulmalarına olanak sağlamaktadır. Vücut yapısı için oldukça faydalı olan ve sağlık açısından da pek çok yararı bulunan su içeren besinlere verilebilecek başlıca örnekler ise şunlardır;

Üzüm: İçeriğinin yüzde doksanı su yapısından oluşan bir meyve olan üzüm, aynı zamanda C vitamini içeriği ile de vücut için oldukça faydalı besinler arasındadır. Kalori açısından da düşük değerlere sahip olan üzümün rahatlıkla tüketilmesi seçeneği de bireyler için sık sık tüketilen meyveler arasında yer alması durumu olağandır.

Marul: Kıvırcık marul olarak da adlandırılan bu sebze, yüzde doksan altılık su içeriği sebebiyle neredeyse tamamı sudan oluşan bir besin olarak adlandırılmaktadır. Vücutta oluşan su kayıpları durumunda hemen imdada yetişen kıvırcık marul; su içeriği dışında içerdiği potasyum minerali, C vitamini, antioksidan içeriği ve K vitamini ile de vücudun belli başlı ihtiyaçlarını karşılayan bir üründür.

Avokado: Avokadonun içerisinde yüzde sekizlik bir su miktarı bulunmasına rağmen bunun yanında vücut sağlığı için son derece faydalı olarak sayılabilen yağlar içerdiği için su içeren meyveler arasında aranan bir isim olarak değerlendirilmektedir. Bunun dışında beta karoten içeriği ve likopen içeriği de bulunan avokado, özellikle hobi olarak ya da meslek olarak sporla ilgilenen bireylerin herhangi bir sakatlık durumunda iyileşmeleri için mutlaka tüketmeleri gereken bir yiyecek olarak nitelendirilmektedir.

Karpuz: Yaz aylarında en çok tercih edilen meyvelerden biri olan karpuz, yüzde doksan birlik bir su oranına sahiptir. Düşük kalorili ve lezzetli bir ürün olmasının yanında içeriğindeki A vitamini, C vitamini, likopen, potasyum ve lif sayesinde de aynı zamanda vücut sağlığı için çok yararlı bir besindir.

Salatalık: Yüzde doksan altılık seviyede su içeriğine sahip olan salatalık, en çok su içeren sebzeler arasındadır. Vücutta kıkırdak yapısı, tendon yapısı, kas yapısı ve kemik yapısı gibi bağ dokularının daha güçlü yapıda olmasına yarayan kuvvetli mineralleri de barındıran salatalık aynı zamanda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi önemli vitaminleri de barındırmaktadır.

Kereviz: Zengin su içeriği ve düşük kalorili olma özelliği açısından diyet listelerinin vazgeçilmez sebzelerinden biri haline gelen kerevizin içerisinde yüksek miktarlarda sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum da bulunmaktadır. Ayrıca elektrolit bir gıda olarak da nitelendirilebilen kereviz, özellikle sporla ilgilenen bireylerim yaptıkları egzersizler sonrasında vücutlarında kaybettikleri çinko değerlerini geri kazanmalarına yardımcı olabilmektedir.

 
One Response
  1. Sena Yığrık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.