Menu

Hangi ağrılar tehlikelidir


Vücudumuzun pek çok noktası ağrıyabilir. Grip, stres, eklem zedelenmeleri, hava değişimleri gibi durumlarda ağrılar oluşabildiğinden pek de önemsemeyiz. Fakat uzmanlar, belirli ağrıların kesinlikle önemsenmesi gerektiğini söylemektedir.

Şiddetli ve uzun süren baş ağrılarınız varsa, bir uzmana gözükmekte fayda vardır. Bu tip ağrılar, beyinde tümör belirtisi olabilir. Sebebi olmayan baş ağrıları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Göğüs kısmında ağrı genelde kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi ilk olarak ağrı ile değil başka belirtiler ile kendini göstermektedir. Göğüste baskı, çene, boğaz, sol omuz ya da kolda ve karında ağrılar olabilir. Sırtta ve kürek kemiği arasındaki ağrılar, akciğer kanseri belirtisi olduğu gibi, romatizma belirtisi de olabilir. Ana atar damar ve yüksek tansiyon hastalığı belirtisi de olabilir. Karın ağrıları, apandisit, pankreas problemleri, safra ve mide ülseri belirtisi olabilir. Ayaklarda ve bacaklarda oluşan ağrılar, dolaşım bozuklukları, damar tıkanıklıkları, romatizma ve şeker hastalığı belirtisi olabilir. Ayrıca varis ve sinirlerde zedelenme oluşabilir. Baş ağrısı ve karın ağrısının aynı anda görülmesi depresyon olabilir. Depresyon geçiren insanlarda ağrılar çeşitlidir ve vücudu gezebilirler. Bu nedenle, hekime gözüküldüğünde teşhis koyulacak bir bulgu yoksa, genelde depresyondan şüphelenilmektedir. Ağrılar ciddiye alınması gereken vücut sinyallerimizdir. Genelde bazı noktalarda olan bozukluklarda vücut ağrı ile yardım istemektedir. Ancak, ağrı türlerini birbirinden ayırmak gereklidir. Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde tüm vücudunuz ağrı yapabilir, endişelenmemek gereklidir.

Hiç kesilmeyen baş ağrılarında, kol, omuz, sırt, bacak, baldır, karın ağrılarında hekime gözükmekte fayda vardır. Kalp krizi ve pek çok kanser türü ağrı ile sinyal verebilmektedir. Bu nedenle bir hekime gözüküp, testlerden geçilerek ağrının nedeni kesinlikle araştırılmalıdır. Vücut ağrıları hafife alınacak sorunlar değildir.
Son 50 Yorum
  1. Nilay ERGÜN
  2. Miray Çebi
  3. dogan cakır
  4. selda büyükkal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.