Menu

Hamsiköy sütlacı nasıl yapılır


hamsiköy sütlacı nasıl yapılır

Türk mutfağının önemli ve lezzetli tatlarından biri olan sütlaç, herkesin severek yediği en güzel sütlü tatlıların başında gelmektedir. Sütlaç, her yörede farklı bir şekilde ve tarzda yapılmakta ve o yörenin adıyla anılmaktadır.

Sizler için meşhur Hamsiköy sütlacının nasıl yapıldığını anlatmaya gayret edeceğiz. İşte, Hamsiköy sütlacı;

hamsiköy


Hamsiköy sütlacı için gerekli malzemeler;

2,5 lt süt ( inek ya da koyun sütü olabilir )

1 kase pirinç

2 su bardağı toz şeker

1 su bardağı fındık kırığı ( üzerine dökmek için )

1 yumurta

1 çay kaşığı ucu kadar tuz

hamsiköy sütlacının yapılışı


Sütlacın yapılışı;

Yayvan ve geniş bir tencerenin içine bir miktar su koyalım, 1 kase pirinci ilave edip ocağın üzerinde haşlamaya bırakalım. Kaynama işlemi biten pirinçlerin üzerine 2,5 lt sütü ağır ağır ekleyelim. Kıvamlaşmaya ve koyulaşmaya başladıktan sonra da tuzu ve şekerimizi ilave edelim.

hamsiköy sütlacı


Tam anlamıyla kıvamına geldikten sonra, varsa toprak kaselerimize aynı oranlarda aktaralım. Yumurtamızın sarısını biraz sütlaçtan ilave ederek inceltelim ve kaselerdeki sütlaçlarımıza eşit oranda dağıtalım. Sütlaç kaselerini fırınımızın tepsisine dizelim ve tepsimizi fırına koyarken yanına bir bardak su koymayı unutmayalım. Sütlaçların üzerleri kızarıncaya kadar bekleyip fırından çıkaralım ve soğuması için bırakalım. Hamsiköy sütlacımız artık hazır ve üzerlerini fındıkla süsleyerek servi edelim. Afiyet olsun.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.