Menu

Hamilelikte üst solunum yolu enfeksiyonları


hamile baş

Hamilelik dönemi anne adayının en hassas ve hastalıklara en açık olduğu dönemdir.

Eğer, hamilelik kış aylarına denk geldiyse, soğuk hava nedeni ile oluşabilecek olan üst solunum yolu enfeksiyonları anne ve bebek açısından çok tehlikeli olabilir.

Üst solunum yolu hastalıklarına yakalanmadan gebeler ne yapmalıdır?

hamile1


Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için gerekli önlemler alınmalıdır. Kapalı ortamlarda fazla kalınmamalıdır. Merkezi sistem klima çalışan alanlara gidilmemelidir. Enfeksiyon geçiren hastalar ile aynı ortamda olmamak, soğuktan korunmak, dengeli beslenmek çok önemlidir. Kombi ve sobaların yakıldığı ortam havaları hızla kuru bu da enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle bu ortamların nemlendirilmesi çok önemlidir.

hamile2


Gebeliğin 14 haftası sonbahar ve kışa denk geliyorsa grip aşısı yaptırılabilir. Grip aşıları, canlı virüs taşımadıklarından hekim tarafından rahatlıkla verilir. Grip aşısının üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma şansı yüksek olan gebelere hekimler ilk 3 ay içinde rahatlıkla yazmaktadır.

Side view of a pregnant woman sleeping in bed


Eğer, hamileyseniz ve grip olduysanız virüs nedeni ile bebek zarar görmez. Sadece yüksek ateş nedeni ile ilk ayalarda düşük ilerleyen aylarda erken doğum riski oluşur. Bu nedenle hekime başvurulmalıdır. Grip yüksek ateş ile devam ediyorsa bronşit ve zatürreye dönmeden hastanede tedavi uygulanarak kontrol altına alınmalıdır. Bronşit ve zatürre bebeğe zarar verecektir.

hamile4


Hamileyken grip geçiren hastalara, bol istirahat, sıvı alma ve C vitamini önerilir. Nefes almada zorlanma, yüksek ateş hamilede varsa mutlaka hekime başvurması önerilir. Genelde hekime danışmadan asla ilaç almamak şiddetle önerilir. Fakat, pek çok gebe doktorun verdiği ilacı bebeğe zarar verir diye kullanmamaktadır. Bu durum hem bebeğe hem de anneye ciddi zararlar verebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.