Menu

Hamilelikte su gelmesi


hamilelikte su

Gebeliğin bitmesine yakın, su gelmesi yaşanır. Bunun nedeni, bebeğin içinde bulunan amniyon kesesinin açılması ve doğumun başlamasıdır.

Fakat, bazen bu su akıntılar ile karıştırılabilir bazen de, hafif sızıntılar oluşabilir.

Bu durumda anne adayı karışıklık yaşayabilir. Hemen bir doktora gözükmekte fayda vardır.

hamilelikte su gelmesi


Hamilelikte suyun geldiği, bacaklardan akan yaklaşık 1 ya da 2 bardak kadar su ile anlaşılır. Bu nedenle anne adayının kıyafetleri ya da yatağı ıslanabilir. Amniyon suyu, berrak ve ılık bir sudur. Bazen de damla damla ve hafif sızıntılar ile gelebilir. Bu durumu gebeler, idrar kaçırma ve akıntı olarak düşünebilmektedir. İşte, bu nedenden dolayı hemen bir hekim kontrolü yapılmalıdır.

Hamilelikte suyun gelmesi bazen vajinal akıntı zannedilir. Vajinal akıntılar, son aylara doğru hissedilir oranda artar. Vajinal akıntı koyu, yapışkan ve kokulu olabilir. Fakat, bu akıntı kıyafetleri ıslatmaz .  Amniyon suyu, bebek içine kakasını yaparsa kahverengi ve yeşil bunun dışında berrak veya hafif sarımtıraktır. Üstelik sıcaklığı hamilelik boyunca 37 derece olduğundan ılık hissedilmektedir.

Pregnant Woman Holding Her Bump


Suyun erken gelmesi ilk 6 ay içinde gerçekleşirse çok ciddi bir durum yaratabilir. İlk haftalarda oluşan su kayıplarda, amniyon zarında iltihap olabileceği nedeni ile antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Amniyon sıvısı, bebeği her türlü dış etkilerden koruması yanı sıra bebeğin gelişimi içinde çok önemli olduğundan sızıntılar ve kayıplar ciddiye alınmalıdır. Doğuma yakın suyun gelmesi 1-2 gün içinde doğumun olacağına işaret etmektedir. İlk 6 ay içinde oluşan kayıplarda gebeliğin sonlandırılması bile düşünülür.

Doğum başladığı halde, amniyon kesesi açılmayabilir. Yaklaşık 4 cm’lik bir açıklık oluştuğunda su kesesi delinerek, doğuma giriş hızlandırılabilir. Bu duruma, amniyotomi ismi verilir. Bu uygulama yapılırken, anne adayı hiçbir ağrı ve sancı duymaz.

Gebeliğin ilk haftalarında su gelmesi yaşanıyorsa acil hemen hekime başvurulmalıdır. Eğer su gelmesi 6 aydan sonra olursa erken doğum riski vardır. Bu durumda tam teşekküllü ve bebek yoğun bakımı olan bir hastane seçilmelidir. Çünkü, bebeğin akciğerleri gelişmemiş ve yoğun bakım ihtiyacı olabilir. Bazen de doktorlar, doğumu engellemek için, antibiyotik ve sancı durdurucu ilaçlar kullanmaktadır. Her ne nedenden olursa olsun anne adayları su gelmesi durumunda acil doktora başvurmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.