Menu

Hamilelikte ilk haftalarda kanama olur mu?


Hamilelik sırasında kanama ve lekelenme olması yaygın bir durumdur ve genellikle zararsızdır, kötü bir durumun belirtisi değildir.

Ancak bazı durumlarda dış gebelik, düşük gibi daha ciddi ve doktor muayenesi gerektiren bir duruma işaret olabilir, bu durumda bebeğin ve annenin sağlığı riske girebilir.

Hamile kadınların yaklaşık olarak yüzde 20’sinde ilk 12 hafta içerisinde kanama görülür. Hafif kanama ve hafif lekelenme hamilelikte sıklıkla görülür, en sık görüldüğü dönem ise ilk haftalardır.

Her dört kadından biri ilk trimesterin başında hafif kanama görmektedir.

Böyle bir durumda kanama hafif olsa bile kadın doğum uzmanınızı bilgilendirmek son derece önemlidir. Panik olmadan, sakin bir biçimde arayıp doktorunuza danışmanız tedbir amaçlı olacaktır.

Doktorunuz bir değerlendirme yapmak isteyecektir, bunun için fiziksel muayene, ultrason muayenesi ya da kan testleri gerekebilir. Bunlar hamilelikte gelişecek komplikasyonları önlemek içindir. Eğer kanama aşırı yoğunsa ve şiddetli ağrı varsa derhal acil servise gitmek gerekir.

Hamileliğin ilk haftalarında kanamaya yol açan nedenler nelerdir?

1) Yerleşme kanamasıhamilelikte-nasil-beslenilmeli

Hamileliğin ilk 6 günü ila 12 günü arasında döllenmiş yumurta kendini rahmin iç kısmına yerleştirdiği için bu zaman diliminde hafif lekelenme şeklinde kanamalar görülmesi son derece normaldir.

Bu duruma yerleşme kanaması denir. Bazı kadınlar bu yüzden hamile olduklarının farkına varamayabilir ve bu kanamayı hafif geçen bir regl dönem sanabilir. Bu kanamalar son derece hafiftir ve birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir.

2) Düşük yapmak

Kanamalar düşük belirtisi olabilir ancak her kanama düşük yapıldığı anlamına gelmemektedir. Araştırmalara göre kadınların yüzde 20 ila 30’u hamileliğin ilk haftalarında belli bir oranda kanama yaşar. Bu kadınların yaklaşık yarısı kadarı düşük yapmamaktadır. Hamileliklerin yüzde 15-20’si ise düşükle sonuçlanır ve bu düşüklerin çoğu ilk 12 hafta içinde olur.

Düşük belirtileri vajinal kanama, alt karın bölgesinde şiddetli kramplar ve ağrılar, vajinadan dokuların dökülmesi vb.dir. Düşükler önlenemez. Düşük esasen vücudun, gelişiminde sorun olan sağlıksız gebeliklerle başa çıkma yoludur ve düşük yapmak bir daha çocuk sahibi olmanızı engellemez.

3) Dış gebelik

Kanamalar dış gebelik belirtisi de olabilir. Embriyo rahmin dışında gelişmeye başlarsa, özellikle de yumurta kanalında gelişirse bu duruma dış gebelik denir. Bazen kanamalar dış gebeliğin tek belirtisi olabilir, ancak genellikle kanamaya ek olarak baş dönmesi, karın ağrısı, kasık ağrısı ya da sırt ve omuz ağrıları da görülebilir.

Embriyo burada gelişmeye devam ederse yumurta kanalının yırtılmasına sebep olabilir. Dış gebelik hayati tehlikeye yol açabilen bir durumdur ve mutlaka ama mutlaka tedavi edilmelidir. Bu yüzden kanama ve ağrı yaşadığınız zaman sağlık danışanınıza mutlaka bildirmelisiniz.

4) Mol gebelik (Üzüm gebeliği)

Mol (molar) gebelik hamilelikte kanamanın ender rastlanan nedenlerinden biridir. Mol gebelik durumunda plasentada bir anormallik gözlenir, bu anormallik yumurta ve spermin döllenme için bir araya gelmesi esnasında yaşanan bir soruna bağlıdır. Mol gebelik görülme sıklığı 1000’de 1’dir. Belirtileri vajinal kanama, ultrasonda rahim içinde üzüm benzeri kümelenmeler görülmesi vb.dir.

5) Rahim ağzı değişiklikleri

Hamilelik esnasında rahim ağzına daha fazla kan akışı olur. Hamilelikte yapılan bir Pap-smear testi ya da cinsel birliktelik rahim ağzında kanamayı tetikleyebilir. Bu tür kanamalar ciddi bir soruna yol açmazlar ve tehlikeli değildirler. Ancak tahrişi önlemek için yine de bir doktor muayenesi olmak gerekir.

6) Enfeksiyon

Rahim ağzında ya da vajinada meydana gelen bir enfeksiyon (mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz) ya da cinsel yolla bulaşan klamidya, bel soğukluğu, uçuk gibi hastalıklar hamileliğin ilk haftalarında kanamalara ve açık renkli lekelenmelere yol açabilir. Bu durumlar vajinada iltihaplanma ve kanamaya sebep olur ve doktor muayenesi yapılarak tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte kanama olma durumunda ne yapılmalıdır?

Hamileliğin herhangi bir evresinde kanama görülmesi bir sorunun habercisi olabilir, bu sebeple kanama olduğu zaman ilk iş doktorunuzu aramalısınız. Bu esnada bir hijyenik ped takarak kanamanın miktarını gözünüzle görebilir ve kanın rengini, pıhtı olup olmadığını kontrol edip doktorunuza bildirebilirsiniz.

Eğer vajinadan doku dökülürse bu dokuyu test yapılması için muayenede yanınızda getirin. Kanama varken asla tampon kullanmayın ve cinsel ilişkiye girmeyin. Muayeneye gittiğiniz zaman ultrasona gireceğinizi ve kanamanın nedeninin belirleneceğini aklınızda bulundurun. Bu değerlendirmeler için vajinal ya da abdominal ultrason kullanılır.

Aşağıdaki semptomları gösteriyorsanız derhal ambulansı arayın ya da en yakın hastanenin acil servisine gidin, bu durumlar düşük ya da daha ciddi sorunların belirtisi olabilir:

  • Karnın alt kısmında şiddetli ağrı ve yoğun kramplar
  • Ağrılı ya da ağrısız yoğun kanama
  • Vajinal akıntıda doku bulunması
  • Baş dönmesi ya da bayılma
  • 38 derece ve üzeri ateş ile titreme

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/baby/guide/bleeding-during-pregnancy#1

http://americanpregnancy.org/pregnancy-complications/bleeding-during-pregnancy/

https://www.babycenter.com/0_vaginal-bleeding-or-spotting-during-pregnancy_3081.bc
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.