Menu

Hamilelikte ayakkabı seçimi


hamile baş

Hamilelik boyunca ayaklar çok hızlı şişer ve çeşitli ödemler oluşur.

Yaz veya kış ayalarında hamileler için en büyük sıkıntı ayakkabılardır.

İşte hamilelikte ayakkabı seçimi;

Sleeping pregnant woman


Hamilelikte ayaklarda sorunlar artar. Vücudun su toplamasına bağlı olarak relaxin adı verilen hamilelik hormonu ayakların şişmesine neden olur. üstüne hamilelik kiloları eklendiğinde ayaklarda ki baskı 2 kat daha artar. Bebeğin karında büyümesi ile sırt ağrıları ve desteksiz ayağa kalkamama, ayakkabı giyememe gibi sorunlar da oluşur. Bu nedenler ile ayakkabı seçimi zor olmaya başlar.

hamile2


Hamilelik süresince, alçak topuklu ayakkabılar, kısa ve kalın topuklular tercih edilmelidir. Ayakkabı seçimlerinde doğal malzemelerden üretilmiş ve gerçek deri ayakkabı alınmalıdır.  Ayakkabılarda hamileler için özel tasarlanmış yüksek burunlu ayakkabılar kiloda dengeyi sağlamaktadır.Ayaklarda oluşan baskıyı kaldıran bu tarz ayakkabıları ve terlikleri  tüm hamile ayakkabısı satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

hamile3


Pek çok marka, hamileler için ortopedik ayakkabı tasarımları yapmaktadır. Yaz aylarında ödem ve şişlik daha da artacağından bu tarz spor ayakkabı şeklinde ki modelleri değerlendirebilirsiniz. Alt taban kısmı çok hafifi topuklu olan bu modeller son derece de şıktır. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken nokta dümdüz babetlerden uzak durulmasıdır. Bu tarz ayakkabılarda ve terliklerde ayak dümdüz yere oturduğundan kan dolaşımı zorlanacak ve şiddetli, ağrılarınız oluşacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.