Menu

Hamilelik ile ilgili şaşırtıcı bilgiler


hamilelik baş

Hamilelik dönemi ile ilgili bilmediğimiz şok gerçekler var.

İşte, hamilelikle ilgili şaşırtıcı bilgiler ;

Stress at the pregnant woman


Hamilelik dönemi 9 ay 10 gün sürmektedir. Tıp açısından bakıldığında tam 1 yıl hamilelik sürebilmektedir. Bilinen en uzun hamilelik tam 375 gün olarak tıp litaratürüne geçmiştir.

The pregnant woman


Erkek çocuklar ergenlik çağına girdiklerinde ereksiyon olur zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Erkek bebekler, anne karnında ereksiyon olmaktadır. Hatta bunu sık sık yapmaktadırlar.

hamile4


Doğum sonrası ateşin yükselmesine lohusalık ateşi denilir. Bunun her lohusada yaşandığı söylenir ve normal bir durum denir. Oysa doğum sonrası yaşanan bu ateş, doğum yaparken hastahaneden aldığınız enfeksiyondur. Hastaneler ne kadar temiz ve hijyen içinde olsa da mikrop alınmaktadır.

hamile5


Hamile kalan kadınlar çok güzelleşirler ve ciltleri pürüzsüzleşir. Bunun nedeni hamilelikte vücutta kan miktarının %50 artmasıdır. Kan miktarı artınca vücutta oksijen taşınımı hızla artar ve dokular, organlar oksijen bolluğu yaşar. Bu aynı zamanda yanakları pembeleştirir ve cildi düzenler.

hamile6


Hamileliğin başında plasentadan fazlaca salgılanan östrojen tat ve koku almayı çok fazla arttırır. Bu da aşermeyi sağlar. Doğum sonrası doğum yapar gibi kas kasılmaları aralar ile devam edebilir bunun nedeni, vücudun fazla kan kaybına karşı aldığı bir önlemdir.

hamile7


Yapılan araştırmalarda, baba adayları aynı anne kadar hamilelik belirtisi taşıyabilir. Eşinin hamileliği süresince, baba adayı sabah bulantıları, kramplar ve kilo alımı yaşayanlar var. Tıp dilinde bu rahatsızlık, Couvade Sendromu olarak geçmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.