Menu

Hamilelere ultrason ile yapılan ölçümler


gebelikte ultrason

Sağlıklı bir hamilelik için düzenli doktor kontrolünde olmak gereklidir.

Bu nedenle, hamilelik sürecinde ultrason ile çeşitli ölçümler yapılır.

Bu ölçümlerde, bebeğin kilosu, gelişimi, anomali olup olmadığı, amniyon suyu miktarı ölçülür.

İşte, gebelikte ultrason ile yapılan ölçümler ;

ultrason ile yapılan ölçümler


GS , Gebelik kesesi ; Gebelik anne karnında 4-5 haftalık olduğunda vajinal ultrasonda, karından yapılan ultrasonda gebelik 6 haftalık olduğunda görülür. GS’ye göre gebeliğin tam kaç haftalık olduğu ortaya çıkmaz.

YS, Yolk kesesi ; Bebeğin plasentası gelişmeden önce, anne ile bebek arasında ki bağ yolk kesesi tarafından yapılır. Bebeğin kesesi, 1cm. boyuta ulaşınca yolk kesesi gözükür. Gebelik kesesinin yanında ufak bir kese olan yolk kesesi, eğer gözükmezse veya çok büyürse gebeliğin düşük ile bitme tehlikesi vardır.

CRL, Baş ve popo ölçümü ; 7 ve 13. haftalar arasında bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluğu ölçüldüğü ultrasondur. CRL ölçümü ile bebeğin, kaç aylık olduğu ortaya çıkar. Gebelikte ve bebekte sorun olup olmadığı ortaya çıkar.

gebelikte ultrason yöntemleri


BPD ölçümü ; 13. haftadan sonraki ultrasonda, kafanın enlemesine(kafanın sağ ve sol tarafındaki kemiklerin arası) büyüklüğü ölçülür. Bu genişlik, 13. hafta 2.4 cm uzunlukta, doğuma yakın 9.5 cm. olur.

HC, Kafa çevresi ölçümü ; Bebeğin, kafa büyüklüğü ile kaç aylık olduğu ortaya çıkar. Kafa şeklinin normal olması ve anomaliklerde tespit edilir.

FL, Femur uzunluğu ölçümü ; Uyluk kemiği ultrasonda ölçülerek, hamilelik haftası konusunda bilgi alınır. Bu ölçümde, 14. Hafta 1.5 cm, doğuma yakınken 7.5 cm. olarak ölçümlenir.

AC, Karın çevresi ölçümü ; Bebeğin ağırlığının belirlenmesi için kullanılır.

Tahmini fetus ağırlığı TFA;  Fetusta daha önce ölçümlenen BPD, FL ve AC kullanılarak tahmini ağırlık ortaya çıkar. Hata payı vardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.