Menu

Ham petrolden damıtma yoluyla elde edilen bileşenler nelerdir?


Küresel ısınmayı ve daha pek çok jeolojik sıkıntıyı tetiklediği bilinse de hala kullanılmaya devam edilen petrol, ham haliyle değil bir petrol rafinerisinde gördüğü işlemlerden sonra kullanıma açılmaktadır. Bu ayrıştırma için ilk yapılacak işlemler ya bölümsel damıtma ya da ayrımsal damıtmadır. Buna göre petrolün içerisinden 10 farklı içerik elde edilebilmektedir. Damıtma yapılarak ayrıştırılan petrol ürünü, üretimin hangi aşamasında kullanılacaksa ve hangi alanda gerekliyse ona göre önem arz etmekte ve ihtiyaca göre kullanılmaktadır.

Rafinerilerde öncelikle ham petrolün ihtiyaç olunan miktar ve içeriklerde elde edilebilmesi durumu için, uygun miktarlarda (genelde çok yüksek sıcaklıklar olmalıdır) sıcaklıklarda işlenmesi gerekmektedir. Bahsi geçen bu yüksek sıcaklıktaki işleme işlemlerine “cracking” yani parçalama ismi verilmektedir. Bu işlem sayesinde ham petrolün içerisindeki ağır ürünler daha hafif ürünlere çevrilerek ortaya çıkartılacak benzin miktarı daha da çoğaltılabilecektir.

petrol-2

Ayrıştırma noktasında farklı olan tek unsur, petrolün içeriğindeki molekül farklılığıdır. Bunun anlamı, ham petrollerde bulunan karbon elementlerinin atomları ve hidrojen moleküllerinin atomlarının birbirinden farklılık gösterebilmesidir. Bunun için de az önce bahsettiğimiz cracking işlemi daha ağır yapıda molekülleri olan petrollerde içerikteki moleküller çok yüksek sıcaklıklarda ve çok yüksek basınçlarda kırılarak daha hafif hale getirilmektedir.

Sonuç olarak, bahsettiğimiz tüm bu işlemlerin ardından ham petrolün işlenmesiyle birlikte elde edilen malzemelerin yüzde 18’lik bir kısmının motorin ve fuel oil, yüzde 43’lük bir kısmının benzin, yüzde 11’lik bir kısmının LPG, yüzde 5’lik bir kısmının asfalt, yüzde 9’luk bir kısmının jet yakıtı ve yüzde 14’lük bir kısmının da diğer ürünlerden oluştuğunu söylemek mümkün olmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.