Menu

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?


Çoğumuzun başına en az bir kez gelmiştir. Halıya dökülen çay özellikle şekerliyse tam bir baş belasıdır.

Ancak çeşitli ürünler kullanarak bu lekeden kurtulmak da mümkün; ister piyasadaki leke çıkarıcı ürünleri kullanın, isterseniz evde kendi hazırlayacağınız doğal yöntemleri kullanın.

Çay lekesine müdahale etmek için mümkün oldukça hızlı davranmak gerekiyor, halı çayı emdiğinde ya da çay kuruduğunda lekeyi çıkarmak çok daha zor olabiliyor.

Birazdan size anlatacağımız halıdan leke çıkarma yöntemlerini uygularken halının ufak bir köşesinde önceden bir test yaparak karışımları deneyin, böylece halınızın renginin açılıp açılmadığını ya da bir hasar oluşup oluşmadığını görerek emin olun.

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar?se_carpet-fabric-protection_large

1) Halıdan leke çıkaran piyasa ürünleri ile

Bunun için marketlerde çeşitli markalar tarafından üretilen birçok ürün bulabilirsiniz. Bu ürünü satın aldıktan sonra ilk önce kuru bir bezle lekeyi iyice kurulayın ve sıvının tamamen ortadan kalkmasını sağlayın.

Ardından çay lekesinin üzerinde az bir miktar su dökün. Bu su lekenin seyrelmesini sağlayacak ve halının daha fazla zarar görmesini engelleyecektir. Bundan sonra lekeli bölgeye direkt olarak leke çıkarıcı ürünü uygulayın. Ürünün kullanma talimatlarını okuyun ve bu talimatlara uyarak lekeyi temizleyin.

Eğer leke hala görülebilir haldeyse biraz beyaz sirkeyi biraz su ile karıştırarak sünger yardımı ile lekeyi biraz daha silin. Bu karışımın 5-10 dakika kadar lekenin üzerinde durmasını sağlayın. Daha sonra soğuk su ile lekeyi durulayın ve temizleyin. Leke ortadan kalkacaktır.

2) Karbonat ile

24978791011_33068dc09c_b

Öncelikle kuru bir bez ile lekeyi iyice silerek kurutun ve sıvı kalmamasını sağlayın. Bir kasenin içine bir fincan karbonat koyun. Ardından nemli bir bezi alın ve karbonata daldırın. Karbonatlı bez ile lekeyi güzelce ovalayarak silin. İşlem bittikten sonra soğuk su ile lekeyi bir kez daha silin. Leke çıkana dek bu adımları tekrar edin.

Son olarak bir kez daha soğuk su ile lekeyi temizleyin ve kuru bir bez ile iyice silerek kurulayın. Karbonat lekeyi temizleyecek, sterilize edecek ve kokusunu giderecektir. Ayrıca karbonatı tuz ile karıştırırsanız yağ lekelerinden de kurtulabilirsiniz. Bunun için bir fırça ile lekeli bölgeyi silmeniz gerekiyor.

3) Beyaz sirke ile

sirke ile gargara

Beyaz sirke leke çıkarmada oldukça iddialı bir üründür ve çok iyi temizler. Beyaz sirke ile çay lekesi çıkarmak için birden fazla yöntem vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

Yarım fincan beyaz sirkenin içerisine iki yemek kaşığı tuz ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı bir bez ile alarak halının üzerine uygulayın ve iyice ovalayarak temizleyin. Karışımın kurumasını bekleyin. Ardından kuru bir bez ile kuruyana dek temizleyin ya da elektrik süpürgesi ile vakumlayın.

Geniş çaplı ve daha koyu çay lekeleri için yarım fincan beyaz sirkenin içine iki yemek kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı boraks ekleyin ve yukarıdaki işlemin aynısını tekrar edin.

Dilerseniz yarım su bardağı beyaz sirke ile bir su bardağı ılık suyu karıştırın ve bu karışımı bir sprey şişesine doldurun. Lekenin üzerine bu spreyi sıkın ve temiz kuru bir bez ile lekeyi iyice ovalayarak silin. Leke çıkana dek işleme devam edin. Ardından iyice kurulayın.

4) Sofra tuzu ile

tuzlu yemek

Eğer beyaz halınıza çay döküldüyse endişe etmeyin. Islak bir havlu alın ve çay kalıntılarının tamamını emene dek ovalayarak silin. Daha sonra lekenin üzerine bol miktar tuzu direkt olarak uygulayın, üzerine biraz maden suyu dökün. Soğuk su ile son kez durulayın. Leke çıkana dek aynı işlemleri tekrar edebilirsiniz. Ardından kuru bez ile silerek halıyı kurutun.

5) Hidrojen peroksit (oksijenli su) ile

hydrogen-peroxide-no-text

İster çay lekesi olsun ister başka bir leke, hidrojen peroksit renk açıcı bir madde olduğu için tüm lekeleri çıkarabilir. Ancak koyu renkli halılara uygulanmamalıdır. Bunun için bir çay kaşığı %3’lük hidrojen peroksiti bir miktar beyaz diş macunu ile karıştırın.

Yumuşak bir havlu kullanarak bu karışımla halınızı ovalayarak temizleyin. Ardından soğuk su ile durulayın. Leke gidene dek aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. En son olarak kuru bir bez ile halıyı kuruyana dek silmeyin ihmal etmeyin.

6) Tıraş köpüğü ile

1280px-Rasierpinsel

Özellikle çay, kahve ve meyve suyu lekelerini tıraş köpüğü ile çıkarmak mümkündür. Bunun için öncelikle lekeyi ıslak sünger kullanarak iyice temizleyin. Ardından lekenin üzerine bir miktar tıraş köpüğü sıkın, nemli bir sünger ile lekeyi iyice ovalayarak temizleyin. Ardından soğuk su ile durulayın ve kuru bir bez ile iyice silerek kurutun. Tıraş köpüğü ayrıca yağ lekelerini çıkarmada da iyidir.

Kaynaklar:

https://www.rd.com/home/cleaning-organizing/homemade-carpet-stain-removers/

https://spotremoval.coit.com/how-to-remove-tea-stains-from-carpet
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.