Menu

Güneşin hiç batmadıgı yer neresidir güneşin batmadıgı tek ülke


Her ülkenin coğrafi özellikleri, bulundukları enlem ve boylamlarla bağlantılı olan coğrafi şartların gerçekleşmesiyle meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü bazıları ılıman iklimin gerektirdiği şartları, bazıları daha soğuk iklimlerin yaşandığı enlemlerde ve boylamlarda oldukları için daha soğuk coğrafi koşulların hakim olduğu şartları yaşamaktadır.

batmayan-gunes-1


Durum böyle olunca, bazı bölgelerde bizler gibi 4 mevsimi de yaşayabilen ülkelerde yaşayan insanlara garip gelecek doğa hadiseleri meydana gelebilmektedir. Bu tip durumlara verilebilecek örneklerden biri, Norveç ve İsveç kıyılarıdır.

batmayan-gunes-2


“Göller bölgesi” olarak adlandırılan Norveç’te, 450.000 civarı göl bulunmakta ve Avrupa bölgelerinin geneline göre en derin dört ayrı göl de bu söylediğimiz hat üzerinde bulunmaktadır. Ancak bu göllerden biri, kendisini diğerlerinden biraz ilginç bir özelliğiyle ayırabilmektedir.

batmayan-gunes-3


“Kruttvatnet Gölü” denilen bu gölde, güneşin belirli bir süre hiç batmaması durumu hakim olmaktadır. Her yıl bu gölde, Temmuz ayına gelindiğinde bir kaç gün üst üste güneşin batmadığı görülmektedir. Gün içerisinde saatlerin ilerlemesiyle ufuk çizgisine kadar inen Güneş, asla ortadan kaybolup yerini karanlığa bırakmaz. Gece saatlerinde de Güneş bulunduğu yerini korumaktadır.

batmayan-gunes-4


Sabah saatlerine doğru tekrardan yükselerek normal konumunu alan Güneş, bir kaç gün bu durumda bulunur ve sonra şartlar normale döner. Bu bir kaç günlük Güneş’in batmayış hareketi, gölün etrafında 360 derecelik bir dönüş yapmasına tekabül etmektedir. Bilim insanları, Güneş’in bu batmama durumunu da tamamen bulunduğu bölgedeki coğrafi konumun eksen eğikliğinden etkilenmesi olarak açıklamaktadırlar.
Son 50 Yorum
 1. kübü nisi
 2. osmanosman
 3. reyhan
 4. ahmet birlik
 5. Rmzn GökaLp
 6. Ali Tatarr
 7. Mehmet Gargılı
 8. Vedat Kalyoncu
 9. Mustafa Gürsen
 10. Cemil Uzun
 11. Harun Cankurtaran

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.