Menu

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?


gunes-yanigina-ne-iyi-gelir

Güneş yanığı nasıl oluşur?

Cilde herhangi koruyucu bir ürün sürmeden uzun süreçler boyunca güneşin altında kalmak ciltte bir takım hassasiyetlere neden olabilir. Özellikle yaz aylarında bu tip durumlarda bulunmak ciltte kaçınılmaz olarak güneş yanıkları yaratacaktır. Oluşan bu güneş yanıklarının kendini ilk olarak gösterişi ciltte kızarıklıkların meydana gelmesiyle birliktedir.

Bu bölgeler dokunulduğu zaman sızı veren bir hale dönüşürler ve normal vücut ısısından daha sıcak bir yüzey meydana gelmektedir. Bu tip kızarıklıklar 1. derece yanıklarda meydana gelir ve yapılan basit müdahalelerle kısa bir sürede deri eski haline döndürülüp kızarıklardan kurtulunabilir.

Kızarıklıktan öteye giden güneş yanıkları ise 2. derece yanıklar olarak ele alınmaktadır. Bu tip yanıklarda kızarıklıktan da ileri olarak deride su toplama durumları ve kabarma durumları gerçekleşebilmektedir. Yanıktan dolayı kabaran deriler soyulmaya başlar.

Ancak soyulmaların yanında su toplamış deri yapısı için tek başına müdahale yerine bir uzman hekime danışılması daha faydalı olmaktadır. Bunun sebebi kendi başınıza bu su toplamış alanlara yapacağınız müdahale sonrası patlayan su toplayan bölgelerin vücutta iz bırakabilme ihtimalidir.

Güneş yanığı bölgelerine nasıl müdahale edilir?

Güneş yanıklarının kişiden kişiye değişmesinin bir diğer nedeni, ten yapısının da kişiden kişiye değişmesidir. Herkesin gözlemlediği üzere beyaz tenli bireylerin esmer tenli bireylere göre çok daha çabuk güneş yanığı durumuyla baş başa kalmasıdır. Hatta direkt olarak siyahi olan insanlarda güneş yanığı durumu neredeyse hiç oluşmamaktadır. Ne kadar çok koyu tonlardaki ten rengine sahipseniz, o derece az güneşten etkilenmektesinizdir.

Çoğu bireyin güneş yanığı durumuyla karşılaştıktan sonra hemen doktora gitmek yerine daha doğal yöntemlerle süreci yönetmek istedikleri görülmektedir. Bu tip durumlarda da en çok kullanılan yöntemler doğal malzemelerde güneş yanığının üzerine yapılan uygulamalardır. Aloe vera içerikli ürünler, doğal yoğurtlar, yulaf ezmesi içeriği ya da zeytinyağı gibi ürünler cildin kısa sürede toparlanabilmesine yardımcı olmaktadır.

Güneş yanığı tedavisinde dikkat edilmesi gereken nokta; cilt zaten güneş yanığından dolayı kuruduğundan ve tahribatlı olduğundan üzerine ekstradan duş jelleri ya da sabun gibi ürünler uygulamak daha da zarar verici olabilmektedir. Bu yüzden güneş yanığı sorunlarınız geçene kadar mümkün mertebe yanık noktalarına bu tip ürünleri sürmemeniz tavsiye edilmektedir. “Güneş yanığı kaç günde geçer?” sorusunun herkes için geçerli ortak bir cevabı olmadığından güneş yanığı probleminizin geçeceği noktaya kadar sabırla bakımını aksatmadan yapmanız gerekmektedir.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığına yoğurt sürülür mü?” sorusu belki de güneş yanıkları için en çok merak edilen sorulardan biri halindedir. Zaten yoğurdun güneş yanıklarına olan yatıştırıcı etkisi sebebiyle bu tip soruların halk arasında dolanması olanaklar dahilindedir. Bu yüzden güneş yanığı nasıl geçer diye düşünüldüğünde akıllara ilk gelen doğal müdahale yoğurt uygulamasıdır.

Yoğurdun cilt üzerindeki yatıştırıcı etkisi özellikle güneş yanığı yaşandığı zamanlarda çok etkili olabilmektedir. Hatta özellik olarak güneş yanığına sürülecek yoğurdun yağsız yoğurt markalarından tercih edilmesi veya evde hazırlanan yağsız yoğurt olması güneş yağına karşı en iyi verimin alınmasını sağlamaktadır. Cilde sürdüğünüz yoğurdu 5 dakikayı geçmeyecek şekilde beklettikten sonra ılık su yardımıyla durulanmanız yeterli olacaktır. Daha da etkili olmasını isterseniz yoğurdu öncesinde dolapta soğutmanız yeterli bir hareket olacaktır.

Bunun dışında güneş yanığınız geçene kadar kıyafet seçiminize dikkat ederek yanık bölgelerinizi sıkan kemer, bel bölgesinde lastik vb. ürünler bulunan kıyafetler gibi ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Güneş yanığı bölgesine mümkün olduğunca sıkma, bastırma vb. müdahalelerde bulunulmamalıdır.

Güneş yanığı bölgesine sürülen yoğurt, zeytinyağı gibi ürünlerin yanında eczanelerde satılan güneş yanığı için kremler de bulunmaktadır. Bu tip kremler laboratuvarlarda hazırlandıklarından güneş yanıklarınıza ekstradan bir zarar verebilme ihtimalleri yoktur. Yoğurt vb. ürünler süremeyeceğiniz alanlardaysanız bu krem uygulaması da cildinizin iyileşme sürecinde etkili öğelerden biri olacaktır.

Vücuttaki bazı güneş yanıkları, cildinizin verdiği tepkimelere göre daha ağır sonuçlar yaratabilir. Bazen güneş yanıklarının açık yara haline dönüşebilmesi de bu yüzdendir. Bu tip durumlarda asla yaraya doğal yöntemlerle ya da güneş yanığı kremleriyle müdahalede bulunulmamalıdır. Böyle durumlarda yapılması gereken tek şey bir doktora başvurmaktır.

Güneş yanığı oluşan durumlarda vücutta otomatikman bir su kaybı meydana gelmektedir. Vücudun adapte olup iyileşme tepkileri vermeye çalıştığı bu tip durumlarda bol miktarda su tüketmek bünyenizin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olacaktır.

En çok yapılan yanlışlardan biri yanık bölgeyi sürekli suyla yıkamaktır. Aslında yapılması gereken ilk şey direkt olarak suyla yıkamak değil, ıslak ya da nemli bezle güneş yanığı olan bölgeye kompres uygulamadır. Ayrıca yine eczanelerden elde edebileceğiniz bu tip yanıklar için üretilmiş pomatları bez yardımıyla bölgeye uygulamanız mümkündür.

Islak bezle yaptığınız uygulamayı günde 1-2 defa yapmanız yeterli olmayacaktır. Gün içerisinde sıklıkla bölgeye koyduğunuz nemli ürün ısındıkça tekrardan soğuk bir şekilde ıslatarak bölgeye uygulama yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda güneş yanığından kaynaklanan hafif baş ağrıları ve ateşlenme durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken karanlık ve serin bir odada bir müddet sessizlikte yatmak olacaktır. Bunun dışında yaşadığınız baş ağrısı, aynı süreçlerde vücudun susuz kalmasından da meydana gelebilmektedir. Bunu engellemek adına bol miktarda su içmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Güneş yanıklarına etkisi yoğurt kadar olmasa da yine de çok iyi bir yatıştırıcı sayılacak ürünlerden bir tanesi yulaf ezmesidir. Yarım bardak yulaf ezmesini bir bardak miktarındaki kaynar suyla karıştırdıktan sonra soğumaya bırakıp, soğuduğu süreçten sonra da dairesel hareketlerle yanık bölgelere uygulama yapabilirsiniz.

Son olarak güneş yanığını geçirici ürünlerden birine değinirsek, aloe vera bazlı losyonlardan bahsedebilmemiz mümkündür. Rahatlatıcı ve serinletici etkisiyle oldukça etkili bir ürün olan aloe vera, güneş yanıkları için de ideal bir kurtarıcı rolündedir.

Ancak uygulama esnasında 24 aylıktan küçük çocuklar söz konusuysa mutlaka bir doktor tavsiyesine başvurulmalıdır ya da 12 yaşından büyük çocukların güneş yanığı durumlarında vajinal bölgelerine ve rektal bölgelerine bu üründen sürmemek en sağlıklı yöntem olacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.