Menu

Güneş sistemi nedir? Gezegenler ve uydular nelerdir


güneş sistemindeki gezegenler

Güneşimizin etrafında olan gezegenler ve uydularının olduğu topluluğa güneş sistemi denilmektedir.

Güneş sistemi etrafında bulunan tüm gezegenler ve gök cisimleri güneşin çekim kütlesi nedeni ile belirli bir yörüngede dönmektedirler.

Güneş sistemimizde 10 gezegen vardır.

güneş sistemi


Güneş sistemimizde olan 10 gezegen güneşe olan uzaklığına göre, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Aslında Plüton’da bu gezegenler arasındadır fakat küçüklüğü nedeni ile cüce gezegen olarak bilinir.

Güneş sistemindeki gezegenlerin özellikleri nelerdir?

Güneş sistemindeki gezegenlerin dönüş hızları birbirinden farklıdır fakat hepsi elips bir yörüngede dönerler.

Gezegenlerin hepsi hem kendi çevrelerinde hem de güneşin etrafında batıdan doğuya doğru dönerler.

Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’dir.

Güneşimize en yakın gezegen Merkür, en uzak olansa Plüton’dur.

Dünyanın 1, Mars ve Neptün’ün2, Uranüs’ün 6, Satürn’ün 10, Jüpiter’in 12 uydusu vardır.

Güneşin özellikleri nelerdir?

5 milyar yaşında olduğu düşünülen Güneş, Hidrojen ve Helyum gazlarından oluşmuştur. Dünyanın kütlesinin 332.000 katıdır.  Dünyamıza uzaklığı, 149.500.000 kilometredir. Kendi etrafında dönüşünü, 25 günde tamamlayan güneş, büyük bir enerji kaynağıdır. Saniyede 600 milyon hidrojen, helyuma dönüştüğünden 6.000 C sıcaklık oluşturur. Merkezinde olan sıcaklığın 1.5 milyon C olduğu düşünülüyor. Yaklaşık olarak 8 dakikada güneş ışınları dünyaya ulaşmaktadır.

güneş sistemi yörüngleri


Gezegenler karasal ve gaz yapılı olarak iki şekilde incelenir. Karasal gezegenler, Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’tır.

Merkür gezegeni

Güneşe 58 milyon uzaklığı ile en yakın gezegendir. Güneşe çok yakın olduğundan yüzey sıcaklığı 450C derece, güneş almayan kısım ise -172 derece soğuk olabilmektedir. Çekim gücü, dünyanın çekim gücünün 1/3’ü kadardır. Bu nedenle, dünyada 50 kg. olan kütle Merkür’de 17 kg. ağırlığındadır. Merkür, kendi ekseninde dönüşü, 58 günde, güneş etrafında dönüşü 88 günde tamamlar. Yerçekimi kuvveti az olan Merkür, ince bir atmosfer tabakasına sahiptir.

Venüs gezegeni

Güneşe olan 108.4 milyon kilometre uzaklıkla güneşe yakın 2. Gezegendir. Yarıçapı ile hemen hemen dünya ile aynı büyüklüktedir. Güneş etrafında 225 günde döner ve diğer gezegenlerin ters yönünde dönüşünü tamamlar. Dünyanın uydusu aydan sonra en parlak gezegendir. Bu nedenle, kutup yıldızı olarak da bilinir.

Dünya gezegeni

149 milyon kilometre uzaklıkla dünyamız güneşe yakın 3. gezegendir. Dünyamızın çapı, 12.756 km.dir. Güneş etrafında dönüşünü 365 gün 5 saat 48 dakika ile tamamlar. Kendi ekseni etrafında 23 saat 56 dakika 4 saniyede tamamlar. Güneş etrafında dönüşünde mevsimler, kendi etrafında dönüşte gece ve gündüz oluşur.

Mars gezegeni

Güneşe olan 208 milyon kilometre uzaklığı ile 4. sıradaki gezegendir. 3.377 kilometre yarıçapı ile, dünyanın çekim gücünün %40’ı kadar çekim kuvvetine sahiptir. 24 saat 37 dakikada güneş etrafında dönüşü tamamlar, güneş etrafında ise 687 günde dönüşü tamamlar. Dünyaya en benzeyen gezegen kabul edilir. Çünkü, kutuplar, volkanlar, vadiler ve çöllere sahiptir.

gezegenler


Gaz yapılı gezegenler, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluton’dur.

Jüpiter gezegeni

Jüpiter, 71.550 km’lik yarı çapı ile güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Dünyamızdan 310 kat daha büyüktür. Güneşe olan 778 kilometrelik uzaklıkla beşinci sıradadır. Yüzey sıcaklığı -140 derecedir. Kendi eksenindeki dönüşü 10 saatte tamamlarken güneş etrafındaki dönüşü 12 yılda tamamlar. 60 adet uydusu vardır. 50 kg.lık bir kütle, Jüpiter’de 133 kilogram gelmektedir.

Satürn gezegeni

Güneşe 1.4 milyar kilometre uzaklığı ile, altıncı sıradadır. Yarıçapı 60.398 kilometredir. Hidrojen ve helyum içeren yapısı vardır. Güneş çevresindeki dönüşü 29.4 yıl, kendi ekseninde 10 saattir. Yüzey sıcaklığı -180 derecedir. Buz ve taş kütlesinden oluşan bir halkası vardır. 30’dan fazla uyduya sahiptir. Hacmi dünyadan 700 kat fazladır.

Uranüs gezegeni

Güneşe olan uzaklığı 2.80 milyar kilometredir. Dünyaya en yakın gezegendir. Dünyadan hacim olarak 100 kat daha büyüktür. Kendi etrafında 11 gün, güneş etrafında 84 yılda dönüşü tamamlar. Hidrojen, Helyum ve Metan gazından oluşur. 27 uydusu vardır.

Neptün gezegeni

Güneşe 4.5 milyar kilometre uzaklığı ile sekizinci gezegendir. Kendi etrafında 17 saatte, güneş etrafında 164 yılda dönüşünü tamamlar. Bilinen 13 uydusu vardır. Yüzey sıcaklığı yaklaşık -214 derecedir.

Plüton gezegeni

Güneşe 6 milyar kilometre uzaklıkta ve dokuzuncu gezegendir. 3 uydusu olan Plüton, güneş çevresinde 250 yıl, kendi ekseninde 6 gün 9 saat ve 17 dakikada dönüşünü tamamlar. Yüzeyi donmuş metan ve buzdan oluşur. Pek çok bilim adamı, Plüton’un Neptün uydusu olduğuna inanır.
Son 50 Yorum
  1. Beytullah Okutan
  2. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.