Menu

Günde kaç saat uyumalıyız


Yetişkin bir kişi olarak, günde sekiz saat ve üzerinde uyumak oldukça tehlikelidir. Günde sekiz saat veya daha fazla uyku uyuyan yetişkinler, günde 6-7 saat uyku uyuyan kişilere nazaran daha genç yaşta ölmektedirler.

California Üniversitesi’nden Prof. Daniel Kripke’nin 1,1 milyon bireyin üzerinde gerçekleştirdiği altı yıl süren bir araştırmada, günde sekiz saat veya daha çok 8 ( ya da dört saatten az ) uyuyan kişilerin daha büyük bir bölümünün, bu altı ay içinde öldüğünü göstermiştir. Az olan uykunun kısa süreli IQ, hafıza ve mantıklı düşünme yetisini kaybettirdiği ile ilgili iddiaları, geçerli kılmak için gereken kanıt vardır. Leonardo da Vinci, hayatının nerdeyse yarısını uyuyarak geçirmiştir. Einstein gibi o da gün içinde uyku uyurdu, ancak onun gün içindeki uykuları dört saatte bir 15 dakikaydı. Büyük szölük bilimcisi Dr. Johnson’un öğleden önce uykudan kalktığı pek görülmemiştir. Fransız filozof Pascal da günün büyük bir çoğunluğunu yatağında uyuklayarak geçirmekteydi. Diğer bir taraftan, uzun yaşamalarıyla bilinen filler, günde sadece iki saat uyurlar. Koalalar ise, günde 22 saat uyurlar, fakat sadece on yıl yaşarlar. Karıncalar ise, günde sadece birkaç dakika uyku uyurlar.

Ortalama bir insanın uykuya dalışı yedi dakika kadar sürmektedir. Normal, sağlıklı bir insan, her gece uykusundan 15 – 35 defa uyanmaktadır. Bugüne kadar tanımlanmış olan 84 değişik uyuma bozukluğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları; İnsomnia, aşırı horlama, narkolepsi ( gündüz uykuya dalmak ), apnoea ( uykuda nefes alamamak) ve huzursuz bacak sendromudur. Meydana gelen trafik kazalarının önemli bir bölümü, sürücülerin direksiyon başında uyumalarından meydana gelmektedir. Bunu önlemenin yollarından biri de elma yemektir. Bu, sindirim sistemini uyararak, azar azar enerji yayılımı sağlar ve kısa süreli bir etki sağlayan kahve içmekten daha etkili bir yöntemdir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.