Menu

Gülün sağlığımıza faydaları nelerdir gül reçeli nelere iyi gelir


gulun-faydasi-1

Oldukça bilindik  ve sevilen çiçeklerden biri olan gül, tür olarak gülgiller familyasından gelmektedir. Hem boyut olarak, hem şekil olarak, hem kokusu olarak hem de renk olarak birbirinden oldukça farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde en sık rastlanan türleri ise sarı gül, Van gülü, kırmızı gül, Yediveren gülü ve Şam gülüdür.

Dünyaca ünlü ve değer gösterilen bir çiçek olan gül, çoğu alan süslemesinde; bahçelerde ve daha büyük kamusal alanlarda, evlerdeki vazolarsa ve balkonlarda oldukça sık rastlanan ve bakımı güzel yapılırsa oldukça hoş bir görüntü oluşturan çiçeklerdendir. Özellikle çiçekçilik mesleği için vazgeçilmez ürünlerden biri olarak görülen gül; sadece ekilerek değil başka müdahaleler yapılarak farklı ürünlerin de elde edilmesi mümkün hale gelmektedir.

gulun-faydasi-2

Bahsi geçen ürünler; suyunun çıkartılmasıyla kullanılan doğal gül suları, gül şarapları, gül sirkeleri, gül şurubu  ve gül reçelleridir. Bunun dışında yağı da çıkartılan güller, parfümeri ve kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılabilmektedir. Her şeyin ötesinde; hangi alanda kullanılıyor olursa olsun güllerin içerisinde D vitamini, C vitamini, B3 vitamini ve A vitamini gibi içerikler ve daha pek çok mineraller olduğundan gülün sağlık açısından sağladığı müthiş yararlar onu ciddi anlamda önemli bir ürün haline getirmektedir.

Gül ürününün insan sağlığı için sağladığı başlıca yararlara bakılırsa; gülün yapraklarından çay yapılıp tüketilmesiyle beraber bağırsak sıkıntılarının kesileceği ve bulantının ortadan kaldırılabileceği, bademcik iltihaplarının kuruyacağı, gözlerde oluşan nezlenin ve kanlanmanın önüne geçebileceği, ağızdaki yaralara ve diş ağrılarına gargara yapılırsa iyi geleceği ve cildin daha ferah bir görüntüye kavuşabileceği söylenebilmektedir.

gulun-faydasi-3

Özellikle gülle yapılan ürünlerden biri olan gül reçelinin de insan sağlığına oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Hem bağırsak rahatsızlıklarına hem de midede oluşan rahatsızlıklara doğal ve iyileştirici bir ürün olarak etki eden gül reçeli; aynı zamanda karaciğerde oluşan rahatsızlıklar açısından da doğal bir yardımcı ürün niteliğindedir.

 
One Response
  1. mustafa

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.