Menu

Gülümsemenin faydaları


gülümse baş

Gülümsemek, bizi pozitif yapan başlıca etkidir. Gülümseyerek hayata daha farklı pencerelerden bakarız.

Daha iyimser ve mutlu oluruz. Bu nedenle uzmanlar uyarıyor ve öneriyor.

İşte, gülümsemenin faydaları ;

gülümsemek1


Uzmanlar, gülümsemenin vücudumuza olan faydalarını saymakla bitiremiyorlar. Gülümsemek kan akışından kalbe kadar pek çok sağlık sorununu engelliyor. Üstelik bağışıklık sistemine destek veriyor ve güçlendiriyor. Böylece hastalıklara karşı daha dirençli ve kuvvetli oluyoruz.

gülümseme 2


Gülümserken, yüzümüzde 53 kas çalışmaktadır. Surat asmak içinse tam iki katı yani 106 kas hareket etmek zorundadır. Yani somurtmak için çok daha fazla efor ve enerji harcıyoruz. Bu nedenle gülümsemek en tembel kişi için bile en kolay eylemdir.

gülümse3


Gülümsediğimizde stres hormonlarının salgılanması yavaşlıyor ve depresyona girmekten kurtuluyoruz. Beyinde salgılanan endorfin hormonları yani mutluluk hormonları hızla artmaya başlıyor.

gülümse4


Yapılan araştırmalarda erkeklere göre gülümsemek bir kadını makyajdan çok daha çekici yapıyor. Erkekler ilk buluşmalarında gülümseyen bayanlardan çok daha fazla etkileniyor ve daha kolay aşık oluyorlar. Kadınlarsa, içten ve samimi gülümseyen erkekleri daha çekici ve hoş buluyorlar.

gülümseme5


Yeni doğan bebeklerin doğuştan gülümseme özellikleri vardır. Duyulan hoş sözlere gülümseyerek cevap verebilen bebeklerde bu durum mutluluk ve güven duygusunun göstergesidir.

gülümseme6


Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklerden çok daha fazla gülümsediği ortaya çıkmıştır. Araştırmalara göre gülümsemek aynı esnemek gibi bulaşıcıdır. Bir toplulukta sürekli gülümserseniz etrafınızda ki herkes gülümsemeye başlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.