Menu

Gülsuyu nasıl yapılır


gülsuyu

Gülsuyu, gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilmektedir.

Birçok gıdada özellikle güllaç ve lokumda aroma olarak kullanılan gülsuyu, cilt besleyici, kırışıklık ve göz morluklarını gidermede, makyaj temizliğinde de kullanılmaktadır.

Peki, sürekli elimizin altında bulundurduğumuz gülsuyu nasıl yapılıyor?

gülsuyu üretimi


Evde gülsuyu yapmak istiyorsanız, öncelikle gül yapraklarını kaynatacağınız bir tencere gerekmektedir. Ortaya çıkan gülsuyunun toplanacağı güveç kabı gibi bir kap da tencereye konulmalıdır. Bu kabın biraz yüksekte olması gerekmektedir. Bunun nedeni damıtma yapılacağı için oluşan gülsuyunun güllerin kaynatılacağı suyla karışmaması gerekmektedir. O nedenle tencerenin dibine ısıdan etkilenmeyen tuğla ya da başka bir şey koyabilir kaseyi de tencereyi taşmayacak şekilde koyabilirsiniz.

gülsuyu nasıl yapılır


Gülsuyunun birikeceği kaseyi aşmayacak şekilde tencereye su doldurulur, içine gül yaprakları ilave edilerek kaynatılmaya başlanır. Kaynamaya başlayan su buhara dönüştüğü zaman tencerenin ortasındaki kasenin içinde birikmesi için tencerenin ağız kısmına folyodan veya tutamağı olmayan cam bir kapak koymanız gerekmektedir. Cam kapağın tutamağı olmadığı için bu kısma poşet içine yerleştirilmiş bu koyulur.

gülsuyu imalatı


Kaynamakta olan suyun buharı buzla temas ettiğinde hızla soğur ve su damlaları ortadaki kaseye damlamaya başlar. Folyoya huni şekli vererek bunu sağlamak çok daha kolay olabilir. Kaynama süresince ortadaki kase de bu şekilde biriken su, gülsuyudur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.