Menu

Guatr tedavisi bitkisel


Guatr, Tiroid hormonunun yetersiz salgılanması veya çok salgılanması nedeni ile ortaya çıkan bir hormon hastalığıdır. Tiroid bezinin düzensizliği metabolizmada farklı etkiler yarattığı gibi, kanser riskini arttırır ve yaşam kalitesinde düşüşler oluşur.

Guatr tedavisi bitkisel

Omega-3 açısından oldukça zengin olan midye, içinde bulunan selenyum minerali ile tiroid bezlerinin normal çalışmasını sağlamaktadır. Hepimiz biliyoruz ki, iyot guatr için gereklidir. İyot en fazla, deniz yosunu, deniz ürünleri ve iyotlu tuz ile alınmalıdır. Guatr hastalığına karşı en çok, pırasa, kuru erik, balık, fasulye, sarımsak, soğan, dut, inek sütü, havuç, lahana, turp ve mısır yenmelidir. Kabız olmamaya dikkat etmek gerekir. Kabızlık guatr için sakıncalıdır, bu nedenle posalı ve lifli gıdalar alınmalıdır. Antep fıstığı, yeşil çay, hünnap, kereviz, tere tohumu, yoğurt otu kullanılmalıdır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun guatr için önerdiği kür;

Sabah, öğle ve akşam aç karnınıza öğünlerden 15 dakika kadar önce, 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu kür hiç ara verilmeden 3 ay boyunca devam etmelidir. Bu kürün tiroid nodüllerinin azalmasına çok yardımcı olmaktadır. Fakat İbrahim Saraçoğlu kesinlikle hekim tedavinse devam etmenin gerekliliğini de savunmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki, guatr tedavisinde önerdiği kürler;

1 bardak kaynar suya, 10 gr. dövülmüş kereviz tohumu konulur. 10 dakika kadar bekletilip, günde 2-3 bardak içilir. Lahana yaprakları sıkılır ve elde edilen karışım günde 2-3 bardak içilir. Taze ceviz fındıktan biraz büyük hale gelince 50 adet toplanır ve içi günde 1 tane ezilip yutulur. Meşe kabuğu sirke ile kaynatılır, suyuna bez batırılarak boyuna sarılır. Bu işleme 1 hafta devam edilir. Kuzukulağı zeytinyağı ile ezilir. Krem haline getirilip, guatr üstüne sürülür. Büyük çiçekli papatya, tavuk yağı ile ezilir. Lapa halinde guatrın üstüne sürülür.
Son 50 Yorum
  1. Ömer
  2. Hüseyin
  3. asmin yazıl
  4. asmin yazıl

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.