Menu

Grip ile ilgili her şey


grip

Genellikle havaların soğuması ile ortaya çıkan grip bir üst solunum yolu hastalığıdır. Grip virüsü üç grup altında toplanır. Hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalığın başlamasına neden olur. Kış aylarının başlaması ile salgın halinde yayılan bu rahatsızlık hakkında ne biliyoruz? İşte, grip ile ilgili her şey ;

gribal enfeksiyon

Grip başladığında, ani titreme ve yüksek ateş görülür. Ateşin olmasıyla, baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik oluşur. Öksürük ve boğaz ağrıları da görülebilmektedir. Öksürdüğünüzde veya halsizlik çektiğinizde grip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat, her halsizlik veya öksürük grip oldunuz anlamına gelmez. Pek çok virüs, grip benzeri belirtiler verebilir. Sık sık hastalanmak, bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu göstermez. Virüsler, mutlaka hastalık yaratırlar.

grip tedavisi

Grip ölümcül bir hastalık mıdır?

Çeşitli farklı grip virüslerinin yarattığı hastalıklar nedeni ile pek çok insan hayatını kaybetmiştir. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıklar pek çok insanın hayatına mal olmuştur. Mevsimsel grip denilen hastalıktan her sene ciddi ölüm vak’aları görülmektedir. Fakat, gripten ölen kişiler genelde bebekler, 60 yaş üstü insanlar ve solunum, kalp hastalığı gibi rahatsızlığı olan kişilerdir.

grip soğuk algınlığı

Grip nasıl bulaşır?

Grip hava yolu yani solunum ile bulaşır. Hasta olan kişilerin öksürüğündeki virüsler havaya dağılır havanın solunması ile virüs alınır. Yaklaşık 2-3 gün kuluçka süresi geçiren virüs tam manası ile gribi başlatır. Öksürükte olan virüsler hastanın kullandığı eşyalara da yerleşebildiğinden rahatlıkla alınabilir.

grip hastalığı

Grip başladığında ne yapılmalıdır?

Genelde grip olunca yapılacak şey ateşin düşürülmesi ve sıvı takviyesi yapılmasıdır. Bol su, çorba ve bitkisel çay içilmelidir. Hasta istirahat etmeli ve vücudu dinlendirmelidir. Grip tedavisinde antibiyotik kullanılmaz.  Boş yere kullanılan antibiyotikler, grip virüsü üzerinde hiçbir etki göstermez hatta tabloyu ağırlaştırabilir.

grip ve grip aşısı

Grip olan kişi altı aydan küçük bir bebekse ve yaşı 60 yaş üstü ise mutlaka hekime başvurulmalıdır. Özellikle hasta sürekli kusuyor ve beslenme bozuksa hiç vakit kaybedilmemelidir. Normal grip vak’alarında yaklaşık 2-3 gün içinde ateş düşer eğer ateş devam ediyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.  Grip virüsü aynı zamanda zatürre, sinüzit veya orta kulak iltihabı yapabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.