Menu

Göze İyi Gelen Besinler


Yediklerinize dikkat edip dengeli beslenerek sağlıklı gözlere kavuşmanız ve göz hastalıklarından korunmanız mümkündür. Göz hastalıklarından korunmak ve göz sinirlerini güçlendirmek için antioksidan görevi gören vitamin, mineral ve besinleri içerek yiyecekleri tüketmelisiniz. Sağlıklı beslenme ile katarakt, yaşa bağlı görme kaybı, glokom, göz kuruluğu, göz bulanıklığı ve gece körlüğü gibi göz bozukluklarına yakalanma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Gözlerimiz sağlığını koruyabilmek için lütein, Zeaxantin (retinada bulunan iki karotenoidden biri), A, C, E vitaminleri, betakaroten, omega 3 yağ asitleri, çinko gibi maddelere ihtiyaç duymaktadır. Protein, süt ürünleri, meyve ve sebze yönünden zengin bir beslenme alışkanlığı edindiğiniz zaman göz sağlığınız için gereken bu maddelerin tamamını vücudunuza sağlamış olursunuz. Ayrıca doymuş yağ, işlenmiş gıda ve fazla şekerli gıdalardan da uzak durmanız gerekiyor.

Göze iyi gelen besinler

Maranki hocanın da göz sağlığı için önerdiği besinlerden bazıları şunlardır:

1. Balık

Özellikle somon gibi yağlı balıklar göz sağlığı için son derece faydalıdır. Somon ve somona benzer yağlı balıklar omega-3 yağ asidi yönünden oldukça zengindir. Bunlar sağlıklı yağlardır. Omega-3 yağ asidinin görüşü iyileştirdiği, retina sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca bu yağ asitleri göz kuruluğunu önler ve göz sinirlerini güçlendirir.

Haftada en az bir iki gün balık tüketmeye çalışın. Balık tüketirken çiftliklerde yetiştirilen balıklardan ziyade serbest dolaşan ve denizde yakalanan balıkları tercih edin çünkü çiftliklerde yetişen balıkların doymuş yağ oranları daha yüksek, omega-3 yağ asidi oranları ise daha azdır. Balığınızı ızgarada ya da buharda pişirebilirsiniz. Ayrıca balığınızı taze sebzeler, limon, tuz ve biber ile çeşnileyebilirsiniz, böylelikle ayrıca çeşitli vitaminleri de tüketmiş olursunuz.

pexels-photo-629093

2. Yumurta

Yumurta yalnızca gözlerimiz için değil, genel vücut sağlığımız için de son derece faydalı bir besindir. Yumurtanın sarısında A vitamini, lütein, zeaxantin ve çinko bulunur, bunlar göz sağlığı için olmazsa olmaz maddelerdir. A vitamini gözün dış yüzeyi olan korneayı korur. Lütein ve zeaxantin ise yaşa bağlı göz bozuklukları ve katarakt gibi hastalıklara yakalanma riskinizi büyük oranda düşürür. Yine yumurtada bulunan çinko gözün arkasında bulunan retina için oldukça faydalıdır. Çinko ayrıca gece görüşünü de kuvvetlendirir.

Yumurta oldukça kolay ulaşılabilen, bütçeyi zorlamayan, kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için ideal bir besin maddesidir. Yumurta tüketmenin birçok yolu vardır; ister haşlayın ister salatalarınıza koyun, sandviçlerinize ekleyin ister kırın, pişirin. Yumurtayı atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Günde bir yumurta yemek sağlığınız için faydalı olacaktır.

egg-1536990_960_720

3. Çiğ badem 

Diğer kuruyemişler gibi çiğ badem de göz sağlığı için faydalı bir besindir. Bademde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini sağlığı tehdit eden zararlı moleküllere karşı kalkan görevi görmektedir. Yeterli miktarda E vitamini içeren besinler tüketmek ise yaşlanmaya bağlı göz sorunları ve katarakt hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Günlük 15 mg E vitamini tüketmeniz yararlı olacaktır. 95 gram çiğ bademde 24,9 mg E vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple atıştırmalık olarak çiğ bademi tercih edebilir, günün her saati bu kuruyemişi tüketebilirsiniz. Ancak badem yüksek kalorili bir besin olduğundan tüketiminde aşırıya kaçmamanızda fayda var.

5081954872_021e68ccb7_b

4. Süt ve süt ürünleri

Süt, peynir, yoğurt, ayran gibi gıdalar gözümüz için oldukça faydalıdır. Bu gıdalarda hem çinko hem de A vitamini bolca bulunur. A vitamini kornea sağlığını korur, çinko ise vitaminlerin karaciğerde emilip gözlere taşınmasına yardımcı olur.

Çinko gözün yapısında da bulunur, özellikle retina ve retinanın arkasında bulunan gözdeki damar tabakasında çinkoya rastlanmaktadır. Bu önemli mineral gece görüşünün iyileşmesine ve katarakt hastalığının önlenmesine yardım eder. Taze çimle beslenmiş ineklerin sütü ve bu sütten yapılan ürünler en faydalı olanlardır.

Günde bir bardak süt içmek, mısır gevreği ile birlikte süt tüketmek, atıştırmalık olarak ya da yemeklerle beraber günde bir kâse yoğurt tüketmek göz sağlığınız için fazlasıyla yararlı olacaktır.

milk-1887234_960_720

5. Havuç

Göz sağlığına faydalı gıdalar deyince akla ilk olarak havuç gelmektedir. Yumurta sarısında olduğu gibi, havuçta da A vitamini ve betakaroten oldukça bol bulunur. A vitamini ve betakaroten gözün yüzeyini korur ve gözde oluşabilecek enfeksiyonlarla ciddi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Havuç hem kolay bulunabilen hem de kolay tüketilebilen bir besindir. Havucu ince ince doğrayıp atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz, aynı şekilde bebek havuçlar da ideal atıştırmalıklardır. Havucu salatalarınıza, yemeklerinize koyabilir, havuçla mezeler ve aperitifler yapabilir, havucu keklerinize koyabilirsiniz.

carrot-juice-juice-carrots-vegetable-juice-162670

6. Karalahana

Karalahana içerisindeki birçok vitamin, mineral ve besin sebebiyle süper gıda olarak kabul edilmektedir ve göz için şifalı bitkilerin başında gelir. Karalahana tüketmek göz sağlığı için son derece faydalıdır. Karalahanada lütein ve zeaxantin gibi antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar göz bozukluklarına yakalanma riskinizi azaltır, yaşlanmaya bağlı göz rahatsızlıkları ile kataraktı önler.

Lütein ve zeaxantin gibi maddeler vücut tarafından üretilmez, bu yüzden beslenme yoluyla alınmaları gerekir. Karalahananın 100 gramında 11,4 mg lütein vardır ve günlük almanız gereken 10 mg lütein ihtiyacını ziyadesiyle karşılır. Aynı zamanda ıspanak ve kırmızı biber de lütein açısından zengindir. Karalahanayı dolma yaparak ya da salatalara koyarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yapraklarını baharat ve zeytinyağı ekleyerek 20 dakika kadar fırına atıp cips gibi de tüketebilirsiniz.

kale-2317181_960_720

7. Portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller

Portakal ve diğer turunçgiller C vitamini açısından son derece zengindir ve bu vitamin göz sağlığı için epey yararlıdır. Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini gözlerimizdeki kan damarlarını besler ve onarır. Bu vitamin kataraktı önlemeye yardımcı olur ve diğer vitaminlerle bir araya gelerek yaşlanmaya bağlı göz deformasyonlarını da önler.

Portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller kış aylarında bolca bulunur ve kolaylıkla, çeşitli şekillerde tüketilebilirler.

Citrus_fruits_(8423568946)

8. Tam tahıllar (öğütülmemiş tahıllar)

Tam tahıllar glisemik endeki düşük gıdalardır ve yaşlanmaya bağlı göz deformasyonlarını önlemekte oldukça yararlıdır. İşlenmiş karbonhidratlar yerine esmer pirinç, kinoa, siyez buğdayı, tam taneli ekmekler, yulaf ve tam tahıllı makarna tüketmeye çalışın. Tam tahıllar göz sağlığı için olmazsa olmaz olan E vitamini, çinko, niyasin (B3 vitamini) açısından oldukça zengindir.

Bread_and_grains

9. Baklagiller

Barbunya, börülce, mercimek, kuru fasulye gibi bakliyatlar çinko ve rutin (P1) vitamini açısından zengindir. Bu maddeler retina sağlığını korur ve katarak ile yaşa bağlı göz deformasyonlarının önüne geçer. Baklagiller genel sağlığımız için de son derece yararlıdır. Sık sık tüketmenizde fayda yoktur, haftada en az bir iki öğün tüketmeye çalışabilirsiniz.

321px-Various_legumes

10. Balık yağı ve siyah kuş üzümü yağı

Tıpkı balığın kendisi gibi, bu süper gıdalar da omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olmalarından ötürü göz sağlımız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu besinler göz kuruluğunu, kataraktı, yaşlanmaya bağlı göz rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur, ayrıca genel sağlığımız için de son derece yararlıdır. Bu besinleri eczanelerde vitamin hapı formunda rahatlıkla bulabilirsiniz.

fish-oil-1915423_960_720

11. Ay çekirdeği

Ay çekirdeği son derece iyi bir E vitamini ve çinko kaynağıdır. E vitamini ve çinkonun göze olan faydalarından bahsetmiştik. Günde bir avuç ay çekirdeği tüketebilirsiniz, ayrıca ay çekirdeğini ekmek ve unlu mamullere de koyabilirsiniz.

Sunflower_seeds

12. Dana eti

Az yağlı dana eti göz sağlığı için yararlıdır. Dana etinin içinde çinko vardır ki bu da vücuttaki A vitamini emilimini hızlandırır. A vitamini ve çinko göz yaşlanmaya bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürecektir. Dana etini haftada birkaç gün tüketebilirsiniz.

fillet-of-beef-2654315_960_720

Kaynaklar:

http://www.allaboutvision.com/nutrition/foods.htm

http://www.health.com/health/gallery/0,,20680738,00.html#fatty-fish-2

https://www.healthline.com/health/eye-health/best-foods-for-eyes#carrots6

 
Son 50 Yorum
 1. dilek turhan
 2. irem
 3. yasemin
 4. ceren
 5. Haluk Kartal
 6. cansel
 7. uzbekistan
 8. ece
  • mustafa
 9. mina
 10. sena
 11. aslı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.