Menu

Göz kapağı neden şişer


şiş göz

Göz kapaklarınız her sabah şiş kalkıyorsanız ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır.

Göz kapağının şişmesi yatma tarzınızdan, belirli hastalıklara kadar çeşitli sebeplerden oluşabilir.

Alt yapısında bir hastalık varsa tedavi edilmedikçe, göz kapağı şişliği engellenemez.

göz1


Şeker hastalığı, böbreklerde sorunlar, tiroid, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik hastalıklar göz kapaklarının şişmesine neden olabilir. Bunun dışında ince yastıkta yatmak, yüz üstü uyumak da göz kapaklarının şişme nedenlerindendir. Genelde masaj yaptıran insanlarda, vücutta ödem yapan atık kan masaj ile baş bölgesine toplanabilir. Buradan çıkarılan sonuç, ödemli bir metabozlimaya sahip olan kişilerin yüz üstü yatar pozisyonda uyumaları, sabah kalkıldığında göz kapaklarında şişme sorununu doğurur. Ayrıca yediklerimiz, içtiklerimiz, geç yatmak, az uyumak veya çok uyumak göz kapaklarında şişmelere neden olabilir. Örn. tuzlu gıdalar vücutta su tutarak, ödemi arttırır. Alkol kullanan kişilerde, kan dolaşımı hızlanarak ödemler harekete geçebilir.

göz3


Göz kapağı şişliği nasıl engellenir?

Öncelikle göz kapaklarınızın şişmesine neden olmasının alt yapısında bir hastalık varsa tedavi edilmelidir. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, alkol almamak, bol su içmek tedavide yapılması gerekenlerdir. Genelde kullanılan idrar söktürücüler, vücudun tuz ve su dengesini bozabilir. Bu tarz durumlarda bu ilaçları bırakmak gereklidir. Alt yapısında bir sorun olmayan göz kapağı şişliklerinde, yastığınızı yükseltmek ve sırt üstü uyuma önerilir. Bunun dışında gün içinde bol su içmek, masaj yaptırmak iyi gelen olaylardır. Sabahları buz ile kompres yapmak, ılık su ile yıkamak dolaşımı hızlandıracak ve ödemi dağıtacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken göz kapaklarına basınçlı bir şekilde masaj yapmamaktır. Çok iyi oksijen almak, sinüslerinizin açık olması gözlerinizin ışıltılı ve enerjik olmasını sağlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.