Menu

Göz kapağı düşüklüğü (Ptozis) nedir ve tedavisi


göz kapağı düşüklüğü

Üst göz kapağının normalden daha düşük olmasına göz kapağı düşüklüğü yani ptozis ismi verilir.

Doğuştan oluşabildiği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Doğuştan olduğu durumlarda, göz kapağını yukarıda tutan kas yeterince gelişimini tamamlayamamaktadır.

Sık olarak yaşlılarda görülebilir bu durum tamamen kasların incelmesi ile oluşur.

göz kapağı düşüklüğü ameliyatı


Ptozis neden olur?

Göz kapağı düşüklüğü doğuştan oluşabildiği gibi, yaşlılıkta göz kapağını tutan kasın ayrılması ve incelmesi ile de oluşabilir. Göz ameliyatlarında kullanılan enjeksiyonlar ile de oluşabilen bu hastalık, bazen geçici de olabilmektedir. Doğuştan oluşan göz kapağı düşüklüğü zamanla gözde görme tembelliğine yol açarak, kalıcı körlük oluşturabilir. İleri yaşlarda olanlarda ise, görme kaybı görülmesi çok enderdir.

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır?

Doğumdan sonra ilk 10 yıl içinde göz kapağı düşüklüğü varsa hasta kesinlikle tedaviye alınmalıdır. Tedavinin diğer hastalarda önemi, görme keskinliği ve estetiktir. Ptozis hastaları, şaşılık ve kas hastalıkları kaynaklı göz doktoru muayenesi kesinlikle geçirmelidir. Genelde cerrahi müdahale yapılan hastalar, görme sorunlarına maruz kalmamaktadır. İleri yaşta olan hastalarda sadece cerrahi uygulama yapılırken, çocukluk çağında olan hastalara ek tedavi uygulanır.

Göz kapağını kaldıran kasın iyi olması durumunda ameliyatta bu kası kuvvetlendirmeye yönelik uygulama yapılır. Kasın tamamen kayıp olduğu durumlarda kaşı kaldıran kaslarda uygulama yapılır. Göz kapağı, cilt altından kaşı kaldıran kasa bağlanarak sorun çözümlenir. Ptozis ameliyatları, lokal anestezi ile yapılır fakat çocuk hastalarda genel anestezi kullanılır. Ameliyatta, hastaya kapağın seviyesi konusunda doktor soru sorarak uygulama yaptığından lokal anestezi ile ptozis ameliyatı uygulanmaya çalışılır. Bazı hastalarda bu ameliyat uygulaması yapılmaz. Bu tür hastalarda göz tamamen kaybedilmiştir ve korunması için kapağın düşük olması daha sağlıklıdır.

Göz kapağı ameliyatının riskleri nelerdir?

Ameliyat sonrasında göz kapağında düzelme tam olmayabilir bu durumda ikinci defa uygulama yapılmak zorunda kalınabilir. Göz kuruluğu, aşağıya bakışta göz kapağının açık kalması, gece uyurken gözün açık kalması sorunları oluşabilir. Bu nedenle, ameliyat sonrası hasta göz doktorunun kontrolünde olmalıdır. Hasta doktor ilişkisi çok önemlidir. Doktorun hastayı ameliyat sonrası oluşabilecek sorunlara karşı uyarması gereklidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.