Menu

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir ?


goz-agrisina-ne-iyi-gelir

Göz ağrısı nedenleri

Dış dünyayla görüntü olarak bağlantı kurduğumuz tek organımız gözlerimizdir. Gözler, yapı itibariyle de çok hassas organlar olduğu gibi dış etkenlerde etkilenmesi en kolay organlarımızdan biridir. Gözlerimizin başına gelebilen en sık sıkıntılardan biri göz ağrısıdır. Bu ağrıların da oluşması için çeşitli sebepler vardır. Bu sebeplerden bazılar şu şekildedir;

Gözü etkileyebilecek alerjilere sahip olmak

Gözün iç kısmındaki kanalların tıkanması

Haricen kullanılan bir kontakt lens varsa onun aracılığıyla mikrop kapmak

Kornea yırtıkları ve aşınması

Göz kapağında oluşabilecek kistler

Gözde oluşan kuruluk

Göze yabancı bir maddenin zarar verecek bir darbede bulunması

Göze yabancı bir cismin kaçması

Ortamdaki basınç sebebiyle göz sinirlerinin yıpranması

Gözün orta ve renkli kısmında iltihaplanma yaşanması

Vücuttaki bağışıklık sisteminde savunma gücünün azalmasıyla beraber gözün mikroplara karşı daha açık hale gelmesi

Çok uzun süre araba kullanma

Çok uzun süre televizyon izleme

Çok uzun süre bilgisayar ekranına bakma

Yetersiz ışıkta yazı yazmaya çalışma

Yetersiz ışıkta kitap okumaya çalışma

Çalışma ortamında yeterli ışık olmaması

Çalışma ortamında çok fazla ışık olması

Gözlerde görme bozukluğu olmasına rağmen uygun numaralı gözlük kullanmamak

Ateşli hastalıkların etkisinin gözlere de sıçraması

Göz ağrısı nasıl geçer?

Az önce saymış olduğumuz tüm sebepler doğrultusunda gözlerde ağrı, günlük yaşam standardımızı ve motivasyonumuzu etkilemesinin yanında sağlık açısından da bizleri zorlu süreçlere sokar. Gözlerde oluşan ağrı görme işlemimizi normal seyrinde yapamamamıza ve bununla birlikte günlük yapmamız gereken işlerimizden, çalışma yerlerimizdeki sorumluluklarımızdan, günlük insanlarla girdiğimiz sosyal ilişkilerimden geri kalmamıza sebep olur. Bu tip problemlerle karşı karşıya kalmamak için göz ağrısını giderici pek çok tedavi yöntemi ve bunun yanında da doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir;

Salatalık : Salatalık, bol miktarda barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde cilt için son derece faydalı bir doğal kaynaktır. Aynı zamanda bu etkilerini gözde ve göz çevresinde de gösterebilmektedir. Göz ağrısı, göz etrafında oluşan şişlikler ve tahrişler salatalık yardımıyla kontrol altına alınabilir. Özellikle ağrıyı gidermesi için kullanılabilecek salatalığın dış kabuğunun soyulması ve yuvarlak şekilde dilimlenmesi gereklidir. Bu şekle getirdiğiniz salatalıkları gözünüzün üzerine koyarak 15 dakikalık süreçlerde beklettikten sonra salatalığın üzerine bir makyaj temizleme pamuğunu ya da normal bir pamuğu sürterek suyunu alın. Bu suyla göz çevrenizi silerek rahatlatabilir ve bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Patates: Patatesin çiğ halinin gözlerdeki iltihaplara, kaşınma sorunlarına ve ağrılara son derece iyi geldiği bilinmektedir. Ağrı sorunları için patatesleri yıkadıktan sonra dilimleyip su doldurduğunuz bir kabın içerisine boşaltarak buzdolabının içerisine koyun. Belirli bir müddet sonra çıkardığınız patatesleri tıpkı salatalıkta yapabileceğiniz gibi gözünüzün üzerine koyarak 15 dakika kadar gözleriniz kapalı bir şekilde uzanın. Bu uygulamayı 7 günlük bir periyoda yayarsanız göz çevrenizde ciddi yenilenmeler hissedecek ve o süreç zarfında göz ağrılarınızın büyük oranda yok olduğuna tanık olacaksınız.

goz-agrisi-icin-cay-kompresi

Su ve tuz ikilisi : Su ve tuz bir arada kullanıldığında göz ağrıları için çok faydalı bir doğal kaynak olurlar. Hem göz çevresinin mikroplardan arındırılması hem de temiz bir göz çevresine sahip olmak adına yapılabilecek en doğal kompreslerden biridir. Suyun soğuk olmasına dikkat etmekle birlikte bir çay bardağı miktarındaki suyun içerisine bir çay kaşığı miktarındaki tuzu ekleyerek karıştırın. Eridiğine iyice emin olduktan sonra bu suyla gözlerinizin çevresini yıkayın. Sizi rahatlatan bu etkinin daha hızlı olmasını ve göz ağrılarınızdan mümkün olduğunca kolay kurtulmayı istiyorsanız bu işlemi gün içerisinde 3-4 defa tekrarlamanız mümkün.

Gül suyu : Gül suyunun parfümleştirilmemiş saf hali, gözlerde oluşan ağrıyı doğal bir şekilde tedavi edebilmek adına birebir bir çözümdür. Ağrı problemleri dışında da doğal bir cilt temizleyici olarak da kullanılabilir. Gül suyuyla sabah ve akşam gözlerinizi yıkadığınız takdirde, ağrılarınızdan kurtulmak içn güzel bir adım atmış olacaksınız.

Çay : Göz ağrısı, göz iltihabı, kaşıntılar, yaralar vb. tüm sıkıntılar için çok eski zamanlardan beri en çok kullanılan yöntemlerden biri de çaydır. İçtiğiniz çayın posasını soğumaya bırakarak, soğuduktan sonra bir pamuk ya da bez yardımıyla suyunu emdirip gözlerinize koyduğunuzda müthiş etkili bir ağrı kesici uygulama yapmış olacaksınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.