Menu

Gotu Kola Bitkisi Faydaları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?


gotu-kola-bitkisi-faydalari-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir

Gotu kola bitkisi nedir?

Sri Lanka’da uzun yıllardır vejetaryen mutfaklarının vazgeçilmez bir besin kaynağı olan Gotu Kola bitkisi (GK olarak da adlandırılmaktadır); her daim taze olarak bulunabilme özelliğinden dolayı sürekli besin listelerinde kendine yer bulabilmiştir. Sri Lanka dışında Vietnam’da, Tayland’da, Endonezya’da ya da Malezya’da da sık sık salata yapımında kullanılan bu bitki, pirinç ve köriyle birlikte hazırlanan karışımıyla çok lezzetli bir yiyecek olma özelliğini taşımaktadır. Bunun dışında Hintlilere özgü bir yemek türü olan “Thandaayyee”de de bol miktarda gotu kolu bitkisi kullanılmaktadır. Yetişme alanı normal bitkilere göre çok daha geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Afrika gibi pek çok kıtada, tropikal ya da yarı tropikal iklime sahip olan her bölgede üretilebilen bir bitkidir. Yüzyıllardır süregelen alternatif tıp tedavilerinde sinir sistemini daha sağlıklı hale getirebilmek ve hafızayı güçlendirebilmek için bu bitkiden sık sık yararlanılmaktadır.

Gota kolu bitkisinin yararları nelerdir?

Beyinde yeterli miktarda oksijen bulunması için oksijen taşıyıcı damarların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

İnsan metabolizmasının normal bir şekilde konsantre olabilmesini sağlar.

Vücutta oluşan deri kaynaklı iltihaplanmaların ve cüzzam gibi daha ağır deri hastalıklarının tedavisinde alternatif tıpta sık sık gotu kolu bitkisi kullanılmaktadır.

Gotu kola bitkisinin içeriğinde bulunan “asiatikozit” adlı bir madde, deride cüzzam hastalığı yaratan bakterilerin kendisini koruduğu dış çevrelerini parçalayarak yok etmektedir. Bağışıklık sisteminin de bu bakterilerle savaşmasında etkin rol oynamaktadır.

Anksiyete rahatsızlığı olan ve depresyon belirtileri gösteren kişilerin gotu kola bitkisi kullandıklarında rahatlatıcı bir etki yarattığı klinik çalışmalarıyla ispatlanmıştır.

Vücuttaki sedef, egzama tarzı cilt hastalıklarında da gotu kola bitkisi son derece tedavi edici özellikler barındırmaktadır.

Vücutta oluşan iltihap yaralarında, yaranın daha çabuk iyileşmesi için yaralı bölgede bulunan kılcal damarlara ve normal damarlara yardımcı olarak daha kuvvetli çalışmalarını sağlar. Yara bölgesinin iyileştirilmesi adına da hasar görmüş bölgelere kan akışını hızlandırmaktadır.

Özellikle kadınlarda oluşan selülit problemlerine karşı, “glikozaminoglokan” isimli maddenin vücutta daha çok üretilmesini sağlayarak selülitle savaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Gotu kola bitkisi, vücutta bacak bölgelerinde oluşan varislere, bacak ağrılarına ve eklem ağrılarına tedavi edici bir doğal besin niteliğindedir

Skleroderma denilen deri sertleşmesi hastalığına sahip kişilerin, düzenli olarak 3 hafta boyunca gotu kolu bitkisini kullanması sonucunda hasta derinin daha esnekleştiği ve bu bölgede bulunan eklemlerin de daha esnek bir yapıya sahip olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Az önce gotu kola bitkisinin içeriğinde bulunduğundan bahsettiğimiz glikosaminoglokan etken maddesinin, bacak bölgesinde de tedavi edici unsurları olduğu; bu bölgede çevrelenmiş şekilde yer alan bağ dokularının da güçlendirilmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Gotu kola bitkisi, yüksek tansiyon hastalıklarında da tansiyon değerlerini düşürücü etkiye sahiptir.

Gotu kola bitkisinin iyileştirici etki gösterdiği hastalıklar nelerdir?

Gotu kola bitkisi, yazının başında da bahsettiğimiz gibi çok uzun yüzyıllardan beri vücuttaki pek çok hastalık ve yaralar için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Hatta yüzyıllar öncesinden günümüze gelen Hint kaynaklarında bile bu bitkinin adı geçmekte, gotu koladan her derde deva olan bitki olarak bahsedilmektedir. Yüksek tansiyon hastalıklarında, epilepsi hastalıklarında, astım hastalıklarında, ateşli hastalıklarda, böbrek hastalıklarında, idrar yolu hastalıklarında, anemi hastalığında, öksürük problemlerinde,mide ülseri hastalığında, zihinsel olarak yorgunluğun giderilmesinde, hafıza güçlüğü çekenler için hafızanın kuvvetlendirilmesinde, sifilis hastalığında, cinsel problemler için afrodizyak etki göstermesi amacıyla, diyare hastalığında ve hepatit hastalığında gibi daha sayılabilecek pek çok hastalıkta tedavi edici doğal bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Alternatif tıp söz konusu olduğunda en yaygın olarak kullanım alanı beyni ve hafızayı güçlendirmesi, kişinin akıl ve zihin kapasitesini arttırmasıdır. Bu şekilde tedaviye yönelik gotu kola bitkisiyle hazırlanan macunlar bulunmaktadır. Bu macunun içerisine süt karıştırılarak kullanıldığında uyku problemlerine, geçici hafıza kayıplarına ve sinir ataklarına çare olduğu bilinen bir gerçektir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.