Menu

Gırtlağın Görevleri Nelerdir ?


girtlagin-gorevleri-nelerdir

Gırtlak nedir?

Nefes borusunun başlangıcında yer alan, ses çıkarmamızı ve konuşmamızı sağlayan yapıya gırtlak denir. Yapı olarak kıkırdakların bir araya gelmesiyle oluşan gırtlak, alt alta dizilen bu kıkırdakların bağlarla birbirine bağlanması üzerine şekillenmiştir. Görünüm olarak bir kutunun yapısını andırmaktadır.

 

Gırtlağın bölümleri nelerdir?

Bu organımızda birbiriyle bağlantılı 4 adet bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerin isimleri ise şöyle;

1.Gırtlak Üst Deliği : Yutak bölümünde olması gereken sınırı belirler. Genel yapısına bakıldığında önce gırtlak kapağıyla, yanlarda ibrik şeklindeki kıkırdakları yine gırtlak kapağıyla bağlanan bir yapıya sahiptir.

2.Gırtlak Dili (Orta Bölüm) : Bu bölge ses telleri arasında yer alır ve sürekli onlarla etkileşim halindedir.

3.Gırtlak Boşluğunun Üst Bölümü : Gırtlak dilinin üst kısmında yer almaktadır.

4.Gırtlak Dili Altı (Alt Bölüm) : Soluk borusunun olduğu kısma doğru ilerleyen bu bölge, görüntü olarak çok da fark edilmez. Ses tellerinin alt kısmında yer almaktadır.

 

Gırtlağın görevleri nelerdir?

Gırtlağın üst kısmında kalan delik, solunum yolunu daraltacak ya da kapatabilecek yetiye sahiptir. Bu sayede dışarıdan gelebilecek tehlikeli ve yabancı maddelerin gırtlaktan geçerek daha aşağıdaki organlara inmesinin önüne geçilmiş olur.

Ergenlik dönemindeki kızlarda ve erkeklerde bu bölgenin yapısı gelişmeye başlar. Özellikle erkek çocuklarında bu dönemde gelişim çok daha hızlıdır. Ses telleri uzar ve ses tonları kalınlaşır. Yapı olarak kıkırdaklardan oluşan gırtlağın bütün kıkırdakları ve etrafındaki bağ ve zarları gelişim içerisine girer. Erkeklerin bu fazla ve hızlı gelişimi yüzünden gırtlak yapıları kızlarınkine göre daha büyük ve daha geniştir.

Yaş ilerledikçe bu yapının kıkırdaktan oluşan kısımları kemikleşmeye başlar.

Bu yapı, en önemli görevlerden biri olan nefes alıp vermeyi üstlenmiştir. Ve bu nefes alıp verme işleminde solunan hava ses tellerinin üzerinden geçerek sesimizi oluşturur. Sesin çıkmasının önceliği gırtlağa aitken, sonrasında çene, dudaklar ve dil sese ve konuşmaya yardımcı olur.

Gırtlakta yer alan kasların hareket etmesiyle ciğerlere hava girer ve bu sayede nefes alma işlemimiz gerçekleşir.

Herhangi bir yiyeceği yediğimiz zamanda yutmaya çalıştığımızda bir aksilik olup nefes borusuna kaçmaması için gırtlağımız yutkunma işlemi esnasında yukarıya doğru kalkar. Küçük dilimize doğru yakınlaşarak tamamen beklenmeyen bir durumun ortaya çıkmasına mani olmuş olur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.