Menu

Ginkgo Biloba ve Ginseng’in sağlımıza faydaları


Ginkgo Biloba

Ana vatanı Çin olan ginkgo ağacı, dünya üzerindeki en eski ağaçlardandır. Yaklaşık olarak 190-200 milyon yıldır yaşadığı düşünülmektedir. Özellikle hafıza ve konsantrasyon sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Alzheimer hastalığının başlangıcında, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Beyindeki kan akışı ve beyin hücrelerinin daha fazla oksijen almasına yardımcıdır.

İyi bir antioksidandır. Özellikle göz retinasını serbest radikallerden korur. Yaşa bağlı olan depresyonlarda, ginkgo ile olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ginkgo’nun bilinen bir yan etkisi yoktur. Çok az hastada mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve kısa süreli tansiyon oynamaları görülmektedir. Hamilelik ve emzirenlerde bir yan etki bulunamasa da, gene de bir hekime gözükmekte fayda vardır. Kanı sulandırdığından dikkatli kullanılmalıdır.

Ginseng

Tıbbi açıdan çok fazla kullanılan bir bitkidir. Özellikle Çin ve Hint tıbbında enerji verici, stres giderici olarak yaygın kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar ginseng’in fiziksel dayanıklık ve performansı arttırdığı, yorgunluğu, halsizliği azalttığı ve kişinin strese uyum sağladığını göstermektedir.

Erkek üreme sistemini güçlendirici etkisi vardır. Amerikan ginseng’in kadınlarda adet dönemleri ve gerginliği gidermede, yardımcı olduğu da bulunmuştur. Yapılan son çalışmalarda, diyabete karşı faydalı olduğu düşünülmektedir. Kore ginsengi, erkeklerde cinsel açıdan canlandırıcı, afrodizyak etki yaratır. Sibirya ginsengi ise, strese dayanıklılık ve beyin yorgunluğuna iyi gelmektedir. Ginseng, uyarıcı etkisi ile dünya tarafından bilinmektedir. Bu nedenle, kalp hastalarında ve yüksek tansiyon hastalarında hekim gözetiminde alınmalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Ginseng’in kalp ilaçları ile kullanılması istenmez. Ayrıca, insüline duyarlı olan bağımlı şeker hastaları hekim kontrolü ile kullanmalıdır. Bütün bitkisel ilaçlar da dediğimiz gibi mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır. Cinsel açıdan uyaracak ve güç kazanacağım diye dozlar arttırlmamalıdır. Bu tip durumlarda ters etki yaratabileceği gibi, belirli rahatsızlıklar da oluşabilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.