Menu

Gıda zehirlenmesi sonrası beslenme


gıda zehirlnemesi

Gıda zehirlenmesi vücuda alınan yeterince temizlenmeyen gıdaların veya bozuk gıdaların içinde bulunan bakteriler, parazitler nedeni ile olur. Gıda zehirlenmesi yapan bu bakteri ve parazitler, vücudu halsiz bırakır.

Mide ağrısı, kusma, baş ağrıları, ateş ve halsizlikle başlayan gıda zehirlenmesi sonrası halsizlik ve mide sorunları bir müddet devam eder.

Bu dönemde beslenmeye dikkat etmek, daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

gıda zehirlenmesi beslenme


Gıda zehirlenmesi sonrası ne yenilmelidir?

Gıda zehirlenmesi yaşayan insanlarda en sık görülen durum, vücudun susuz kalmasıdır. Bunun nedeni, sürekli olarak yaşanan kusma nöbetleridir. Uzmanlar bu tarza durumlarda bol sulu meyveler ve buz parçalarını minik ısırarak yemenin mideyi yatıştırdığını söylüyorlar. Ağızda oluşan kötü koku ve kötü tat ise, bağışıklık sistemimizin yoğun çalışması sırasında serbest kalan toksinler nedeni ile oluşmaktadır. Limon suyu, tuz ve şeker karışımı almak ağızda oluşan kötü tadın önüne geçmektedir. Bu tat ve koku oldukça yemek yemek zorlaşmaktadır. Besin zehirlenmesi yaşayan insanlara sıklıkla bol su içmesi söylenir.

Gıda zehirlenmesi geçirdikten sonra muz, elma, armut meyveler hemen yenilmeye başlanabilir. Haşlanmış pirinç ve baklagiller karıştırılarak yenilebilir. Böylece besin değeri yüksek gıda alınmış olur. Gıda zehirlenmesi sonrası önerilen etkili besinlerden biri de tavuk etine yapılan çorbalardır. Tavuk suyu, mideyi sakinleştirir ve rahatlatır. Tarçın, nane ve kekik gibi baharatlar mideyi temizlemeye yardımcıdır. Mide ile ilgili olan sorunlarda başyardımcınız yoğurttur. Bu nedenle bol bol yoğurt yenilmelidir.

Haşlanmış yeşil yapraklı sebzeler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri verdiklerinden çok önemlidirler. Sebzeleri fırında zeytinyağı ile pişirmek, besin zehirlenmesi geçiren insanlar için en önemli beslenme tarzını yaratır. Kullandığınız besinleri iyi yıkamak, etlerin bozulmadığını bilmek, elleri sık sık sabun ile yıkamak besin zehirlenmesinden uzak durmak için faydalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.