Menu

Gerçek yaşamın survivorları


kazazedeler

Survivor’ı hepimiz seyrediyoruz. Issız bir adada kalan insanlar kendi yemeklerini bulmaya ve hayatta kalmaya çalışıyorlar. Aslında hepimiz Robinson Crusoe’yuda okuduk. Pek çok film, kitap bu kazazedelerin hayatını anlatır.

Aslında tüm bunlar gerçek yaşam hikayelerinden kurgulanmıştır. İşte, gerçek yaşamın survivorları ;

jose


Jose Salvador Alvarenga ;

El Salvador’lu bu adam, köpekbalığı avlamaya çıkan bir teknenin batmasıyla kazazede olmuştur. 13 ay boyunca kaybolmuştur. Marshall adaları yakınında siyah küçük bir atol üzerine çıkabilmiş ve hayatta kalmayı başarmıştır. Çıplak elleri ile balık yakalamış, kuş kanı içerek hayatta kalmıştır. 13 ay bu hayatta kalma çabasını sürdürmüştür. Bulunduğunda sağlık durumu şaşırtıcı derecede iyi olduğundan pek çok şüpheyi de üzerine çekmiştir.

alexander


Alexander Selkirk ;

Selkirk aslında kendi isteği ile bir adada kalmış kişidir. Şili yakınlarında olan Juan Fernandez adasında kalan bu adam, adada tam 4 yılı tek başına yaşadı. Yalnızlık, pişmanlık içinde geçirdiği 4 yılın sonunda bir gemi ile adayı terk etmek istedi. Cinque Ports gemisine bindi fakat gemi Kolombiya açıklarında battı.

ada


Ada Blackjack ;

İki yıl Kuzey Sibirya’da Vrangel adasında tek başına hayatta kalan bir kadındır. O bir gemide aşçı ve terzi olarak işe başlamış ve geçirilen kaza ile tek başına kalmıştır. Ağustos 1923 yılında kurtarıldığında bu ortam şartlarına uyum sağlamış ve sağlıklıydı.

ernest


Ernest Shackleton ;

Imperial Trans Atlantik ile  yolculuğa çıkana adam, buz dağına geminin çarpması ile Antartika Fil adasına çıkmıştır. Yaklaşık 800 kilometrelik yolu 17 gün içinde tamamlayarak hayatta kalmıştır. Bu arada yemek, su gibi temel ihtiyaçları olmadan yapılan bu sert iklim koşullarında ki yolculuk dünyada pek çok kaşif tarafından imkansız kabul edilmiştir.

steven


Steven Callahan ;

Steven Callahan 76 gün boyunca 6 metrelik bir şişme botun içinde Atlantik Okyanusunda yaşamıştır. 1981 yılında yelkenlisi batınca bu şişme bota sığınmıştır. Hayat kurtaran bir mızrak ile yaşama tutunmuştur. 1.800 deniz mili yolculuk yapmış ve kurtarılmıştır. Daha sonra hayatı kitaplara ve filmlere konu olmuştur.

margıret


Marguerite de la Rocque ;

Saint Lawrence Körfezinde bir adaya amcası tarafından terk edilen bir kadındır. Yaklaşık 2 yıl sonra balıkçılar tarafından kurtarıldığında mağarada yaşadığı ve yaban av hayvanları ile beslendiğini söylemiştir. Bir kadının bu hayatı nasıl yaşadığı insanları çok şaşırtmıştır.

tom


Tom Neale ;

Tom Neale, kendi isteği ile  Cook adaları yakınında olan Suwarrow adasında tam 16 yıl kalmıştır. Yeni Zellanda’lı bu adam tam bir yaşam ve doğa tutkunu olmuştur. Onun hikayesi otobiyografi, film ve kitaplara yazılmıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.