Menu

Gerçek Bal ile Sahte Balın Arasındaki Fark !


gercek-bal-ile-sahte-bal

İyi balın özellikleri nelerdir?

Gerçek ve iyi denilen bal ürünü, arıların toplanarak çiçek nektarlarını kovanlarında bir araya getirmesiyle üretilmektedir.İnsanların tam olarak ne zamandan beri bu balı tükettikleri bilinmese de en az 30.000.000 yıllık bir bal üretimi geçmişinden bahsedilmesi mümkün olmaktadır.

Balın oluşma sürecinde öncelikle arılar çiçeklerden, ağaçlardan vs. topladıkları nektarları kendi kovanlarına götürerek peteklerine bırakmaktadır. Ardından bu nektar bala çevrilirken, ortaya fruktoz ve glikoz şekerleri çıkmaktadır. Sonrasında bu kovanlarda üzerlerine çekilen ince örtüyle arıların kanat çırpmasıyla birlikte bal bizim tükettiğimiz haline ve tadına ulaşmaktadır.

Nektarların toplandığı alanlara göre balın çeşidi salgı balı, çiçek balı, süzme bal, petekli bal veya pres balı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de bal üretimi yapılması için çok fazl uygun alan olduğundan dünyaya pazarlanan çam balının yüzde doksanı Türkiye’de imal edilirken, genel olarak global bal dünyasında Türkiye kendisini 4. sıraya koyabilmiştir.

Durum böyleyken, balın nasıl bir kalitede olduğu, herhangi bir katkı maddesi içerip içermediği veya içerisinde sağlığa zararlı maddeler olup olmadığı araştırılırken anlamak için bakılan tadı, hissedilen kokusu veya incelenen görüntüsü balın orijinal mi katkılı mı olduğunu anlamakta çok fazla etkili olmamaktadır. Çünkü genelde balın içeriğiyle oynandığı için doğallık incelemesinin laboratuvar ortamında yapılması gerekmektedir. İçerisinde hiçbir katkı maddesi, katkı şekeri vs. bulunmaması balın doğal olduğuna işaret olmaktadır.

Gerçek bal nasıl anlaşılır? Bilinen pratik yöntemler nelerdir?

Kitle iletişim araçlarında sık sık rastladığımız kilolarca balın oldukça ucuz fiyatlara satıldığı haberlerine aşina olduğumuzdan, iyi balların asla bu fiyatlara satılmayacağının muhakemesini de iyi kötü yapmış olmamız gerekmektedir. İçeriğiyle oynanan, pek çok katkı maddesi ve daha da kötüsü sağlığa zararlı malzemeler eklenen bu ballar doğal olmak şöyle bir yana dursun asla tüketilmemesi gereken ballar arasındadır.

Konuyla ilgilenen kişilerin, bir balın iyi ve gerçek bal olup olmadığını anlayabilmesi için şu tip çok basit testlerden geçirmeyi en azından idareten bir süreç olarak tavsiye etmektedir;

Eve aldığınız balı bir süre buzdolabında bekletmeniz önerilir. Eğer ki içeriğinde şekerlenmeler meydana geliyorsa o balın gerçek olduğundan söz edilebilir. Ancak herhangi bir şekerlenme gözlenmezse o balın katkılı olduğu söylenir.

Gerçek balda kavanozundan balı kaşıkla çektiğinizde çektiğiniz kısmın tamamen kesilmeden gelmesi gerekmektedir. Sadece bir kısım geliyorsa ve diğer kısım altta kalıyorsa o bal katkılıdır.

Hakiki bal buzdolabında 30 günlük bir süreç geçirdikten sonra tereyağı kıvamına gelmektedir.

Çok küçük bir deneyle balın hakiki mi sahte mi olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Bunun için bir tabağı masaya koyarak onun üzerine doğru üzerinde bal olan kaşığınızı sallayın. Eğer bal örümcek ağına benzer bir şekilde uzamaya ve garip şekiller almaya başlıyorsa o bal sahtedir denebilir.

Son olarak da gerçek balla sahte balın rengini çok fazla önerilmese de renginden anlamanız önerilmektedir. Çünkü artık sahte balların içine de renk ve kıvam ayarlayıcı koyduklarından orijinalinden ayırt etmek zor hale gelmektedir. Ancak bununla uğraşmayan üreticilerin ballarının sahte olduğunu anlayabilmek kolay olmaktadır. Sahte ürünlerin rengi normal bala göre biraz daha açık olabilmekte dikkatli bakıldığında bazen renk farkı anlaşılabilmektedir.

Petek balın rengi nasıl olmalı?

Doğal ve orijinal bal tüketmek isteyen bireylerin genelde kafasında balın rengiyle alakalı sorular ve balın kokusuyla alakalı sorular dönmektedir. Konuyla alakalı balın rengi esas alınırsa, petek bal renkleri genelde koyu renkler ve küflü griye dönük renklerde, ceviz kabuğu gibi renklerde olabilmektedirler.

 
Son 50 Yorum
  1. Cengiz Berber
  2. Mehmet Kandemir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.