Menu

Gelmiş geçmiş en iyi 10 Türk filmi


türk filmleri

Türk sineması son yıllarda pek çok iyi film üretiyor. Pek çok yabancı festivalde birincilikler alıyor ve çok güzel filmler seyrediyoruz.

Fakat bazı eski filmler hepimizin kalbine yer etmiş ve kaliteli prodüksiyonlardır.

İşte, gelmiş geçmiş en iyi 10 Türk filmi ;

babam ve oğlum


Babam ve Oğlum ; Çağan Irmak’ın 2005 yılında vizyona giren filmidir. Türk sinemasında en büyük gişe hasılatı bu filme aittir. Fikret Kuşkan, Hümeyra ve Çetin Tekindor’un baş rollerini paylaştığı yapım ölmek üzere olan bir adamın oğlunu konuşmadığı babasına teslim etmek için köyüne dönmesini anlatır.

ıssız adam


Issız Adam ; Çağan Irmak’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği bir filmdir. Metropol hayatının insanları yanlızlaştırdığını ve ilişkilerde korkaklığı anlatan bir aşk hikayesidir. İzleyici tarafından sıcaklığı ve konusu ile hemen sahiplenilmiştir.

eşkiya


Eşkiya ; Baş rollerini Şener şen ve Uğur Yücel’in oynadığı bir Yavuz Turgul filmidir. Film, birbirini çok seven iki insanın imkansız aşkını anlatmaktadır.

selvi boylum al yazmalım


Selvi Boylum Al Yazmalım ; Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve baş rollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı film romandan uyarlanmıştır. Bir kamyon şöforü ile Köy güzelinin arasında geçen aşk hikayesi anlatılmaktadır. Aşk, aldatmayı anlatan bir film olan Selvi Boylum Al Yazmalım Türk sinema tarihi şaheseri olarak bilinir.

ağır roman


Ağır Roman ; Mustafa Altıoklar’ın yönettiği ve Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel ‘in başrollerini paylaştığı film, dönemin en fazla izlenen filmleri arasındadır. Bir mafya ailesinin oğlu ve aşkını anlatır.

züğürt ağa


Züğürt Ağa ; Bir Nesli Çölgeçen filmi olan Züğürt Ağa filminde baş rolü Şener Şen oynamıştır. Bir köy ağasının her şeyini satıp şehre yerleşmesi ve orada çektiği sıkıntıları anlatır.

yol


Yol ; Senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan filmde, yönetmenliği Şerif Gönen yapmıştır. Sıkıyönetim zamanı beş mahkumun köylerine dönmek için verdikleri mücadeleyi konu alır. Film, 1982 yılında Cannes Film festivalinde  Altın palmiye almıştır.

muhsin bey


Muhsin Bey ; 1987 yılında Yavuz Turgul tarafından yazılan ve yönetilen filmdir. Eski müzik yapımcısı Muhsin bey ile şöhret olmak isteyen Ali Nazik arasında ki olayları anlatır. Şener Şen ve Uğur Yücel baş rollerde oynamıştır.

umut filmi


Umut ; Yönetmen, senaryo ve yapımcısı Yılmaz Güney’dir. 1970 yılında yapılan ilk siyasal içerikli filmdir ve sinemada bir dönem başlatmıştır.

neşeli günler


Neşeli Günler ; 1978 yılında çevrilen film, Orhan aksoy filmidir. Başrollerinde Adile Naşit ve Münir Özkul oynamıştır. Turşuculuk ile geçinen bir ailenin yaşadığı ayrılma, birleşme hikayesini anlatır. Komedi tarihimizin en iyi filmleri arasında kabul edilir.
Son 50 Yorum
  1. Rahmi Akgöç
  2. canan
  3. Omer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.