Menu

Gelecek 10 Yıl İçinde Ön Plana Çıkacak Olan Meslekler


gelecegin-meslekleri

Meslekler ve meslek seçiminin önemi

Her bir bireyin; hayatlarında kendilerini yönlendirici, doğru tercih yapmalarını sağlayıcı ebeveynlerinin de desteğiyle gelecek konusunda doğru tercih yapabilmeleri kendileri adına çok önemli bir noktadır. Sonuç olarak hem kadınların hem de erkeklerin seçecekleri meslek hayat boyu uğraşacakları bir alan olacağından doğru tercih yapmak, her şeyden önce manevi olarak kişiye kendi özel yaşantısında da aile yaşantısında da çok önemli faydalı noktalar sağlamaktadır.

Durum böyle olunca, günümüz koşullarının teknolojisi daha doğrusu global dünya piyasasının her saniye dalgalanması sürekli olarak yeni iş alanları doğurmaktadır. Hem teknoloji alanında, hem medya alanında, hem sağlık alanında hem de medya alanında ve daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz alanlarda ortaya çıkartılan yeni meslek grupları, toplumlar arasında önümüzdeki 10 yıl için en revaçta olacak meslekler arasında gösterilmektedir

Gelecekte revaçta olacak meslekler hangileridir?

Fizyoterapistlik : Zaten günümüz koşullarında dahi çoğu meslek grubunun en sıkıntı duyduğu meslek hastalıklarından biri, sürekli uzun saatler oturularak çalışıldığı için vücudun fizyolojik özelliklerinin zamanla bozulmasıdır. Bunun anlamı, hareketsiz bir yaşam ve spordan uzak bir hayat neticesinde şişmanlayıp bozulan vücut formu ve ağrılar demektir. Bu sebeplerden ötürü gelecekte fizyoterapistlik oldukça tercih edilecek meslekler arasında yer alacaktır.

Ağız ve hijyen uzmanı : Gıda sektöründe sürekli şekerli ve zararlı şeylerin üretilmesi, özellikle de ülkemiz insanının ağız bakımına ve sağlığına asla özen göstermemesi neticesinde ağızlarda pek çok problem çıkmaktadır. Bu meslek daha popüler hale geldiğinde, bu mesleğin erbabı olan çalışanlar hastalarının kendi ağız sağlıklarına geri kavuşabilmeleri adına kişiye özel beslenme programı çıkartarak durumu toparlamaya çalışacaklardır.

Uygulama geliştirme uzmanı : Şimdiki teknolojimizle bile artık hayatımızdaki çoğu şeyi elimizde bulunan akıllı telefonlarda bulunan uygulamalarla idame ettirebilmekteyiz. Hatırlatıcılar, uyku saati uygulamaları, yürüyüş ve zayıflama uygulamaları, iş sorumluluklarınızı gerçekleştireceğiniz uygulamalar ve pek çok şekilde daha yararlandığımız bu durumlar, gelecekte uygulama geliştirmecilerin müthiş bir hızla artmasına sebep olmaktadır.

Aktüer uzmanı : Finansal olarak bir firmanın aldığı ya da alacağı ihtimallerin ne kadar gereksiz riskler taşıdığını veya taşımadığını belirtmektedirler. Aktüerler bu yönleriyle firmaların gelecek vaat edecek atılımlar yapmasına yardımcı olmaktadırlar. Bankacılık sektörü, sigortacılık sektörü gibi sektörler bu tip çalışanlara çok daha fazla ihtiyaç duyar.

İş zekası uzmanlığı : Aktüerler gibi bu meslekte de olması gereken şey, bağlı bulunarak çalışılan şirketin veya alanın verilerini değerlendirme altına alarak uygulanması gereken stratejilerin belirlenmesi durumudur. Analizciler olarak da değerlendirilebilen meslek erbapları, gelecek günlerde finans sektörü ve bağlı olan sektörlerin oldukça hızlı ivme kazanmasıyla kendisine piyasada güzel bir yer edinecektir.

Etik Hacker’lık : Hala şuanki koşullarımızda dahi, büyük şirketlerde kendi formlarını hack’leyebilen elemanlar bulunmaktadır. Bunun sebebi, bu kişilerin zaten kendi çalıştıkları firmaların açıklarını bulup kendilerinin tekrardan onarabilmelerini sağlamaktır. Büyük firmaların kendilerine özgü saklamaları gereken bilgileri olduğundan bu tip mesleklere de ileride çok fazla ihtiyaç duyulacaktır.
Son 50 Yorum
  1. sümeyye
  2. Ismail Özen
  3. ibrahim
  4. koray
  5. merve

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.