Menu

Gelecek 10 Yıl İçinde Neler Olacak ?


gelecek-teknolojisi

Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Antik çağdan günümüz çağına kadar dünya üzerinde yaşamış bulunmuş, düşünce ve muhakeme yeteneğine sahip olan her canlının kuşkusuz ki aklından geçen klasik sorulardan biri gelecekte bizi ne beklediğidir. Özellikle günümüz dünyasında her geçen gün teknolojinin sınır tanımayarak gelişmesi, dünya devletlerinin kendilerine sürekli yeni bir çağdaş alan yaratıp onun üzerinde çalışmalar yürütmesi; insanlığın ortak faydası adına üretilen her türlü teknolojinin bizlerin imkanına sunulması gelecek adına bizlere bir kaç fikir sağlamaktadır.

Örnek verilecek olursa, 1900’lü yılların başlarında uzay, gezegenler, uzay boşluğu, uzay mekiği gibi kavramlar hayallerde bile tamamiyle tahayyül edilemezken aynı yüzyılın ortalarında Rus kozmonotları ve ABD’li kozmonotlar uzay mekiğiyle uzaya gitmişlerdir. İnsanlar ilk kez sinema filmi izlediklerinde sinema perdesinde görüntü olarak kendilerine gelmekte olan trenden korkup salondan kaçışmışlar, treni perdeden çıkıp üstlerine gelecek gibi hissetmişlerdir. Televizyonlar ilk kez yaygın olarak kullanılmaya başladığında, en iyi dünya ülkelerinde de üçüncü sınıf ülkelerde de halk arasında aynı şaşkınlık etkisini yaratmış, bu tip teknolojilere asla ilk süreçlerde anlam verdirilememiştir.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere, bilim dünyası sonu bilinemeyecek süprizlerle doludur. Önceleri 2000’li yıllara girdiğimizde “milenyum” çağı adı altında herkesin 2000’lerden çok büyük beklentileri olmuş; uçan arabalar, yardımcı robotlar ve hatta ışınlanma yöntemlerinin bile bulunabilmesi beklenmiştir. Ancak bir şeyi ne kadar da çok istesek, o şeyin gerçekleşme imkanı günümüzün olanaklarına bağlıdır.

Konuyla ilgili çoğu sayfada anlatılanlara göre; mesela 2014 yılında bir iş adamının dünyanın en zengin adamı olabileceğinden bahsedilebilmekte veya 2013 yılında orkinos balıklarının soylarının tükenebileceğinden bahsedilmiş ancak bunlar ve bunlar gibi önermeler asla gerçekleşmemiştir. Bunun sebebi her zaman kafada kurulanların zaruri olarak olması gerekliliği gibi bir durumun olmaması, olacak ve yaşanacakların sadece o güne bağlı birer yeni atılım olarak oluşacağı gözlerden kaçırılmamalıdır.

Sonuç olarak, hem bizim ülkemizde hem de global olarak tüm ülkelerde herkesçe istenebilen ortak sonuç; öncelikli olarak sağlık sektörü için büyük ve köklü atılımlar yapılmasıdır. Zaten bilim adamları da bunların oldukça farkında olduklarından gerek kanser hastalıkları olsun, gerek obezite hastalıkları olsun, gerek otistiklik olsun gerekse de şeker hastalığı vb. kişiyi rahatsız edecek hastalıklar olsun ilk önce bu tip hastalıklar için laboratuvarlarda binbir çeşit deneylerine ve çalışmalarına devam etmektedirler.

Bundan sonrasında ikinci olarak teknolojik yenilikler gelmektedir. Hem insanların evlerinde kendilerine gündelik işlerinde yardımcı olacak robotlar, hem kamusal alanda insanlarla beraber iş gücü görebilecek olan robotlar hem de sağlık sektöründe önemli ameliyatlarda ve her türlü ameliyatta çok büyük işlemlere sahip olacak robotların üretimlerine yoğunlaşılmıştır. İlerleyen günlerde dünyanın ekonomik dengesi de değişeceğinden büyük devletlerin teknoloji alanında işbirliğine girmesi, böylelikle tüm insanlık için iyi işler yapmaları umut edilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. millet
  2. EPHESUS
  3. sani eralp
  4. ersin gezer
    • Qtsal yaratıq
      • millet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.