Menu

Geişa Nedir ? Geişa Kızları Ne Yaparlar Görevleri Nelerdir ?


geysa-kimdir-1

Oldukça duyulduk bir isim olan “Geyşa”, Japonların kültürlerinde çok önemli yer kaplayan bir durumdur. “Geişa” ya da “Geyşa” olarak okunan kelimenin asıl hali “Geisha”dır; “gei” kelimesinin anlamı gösteri yapmak, “sha” kelimesinin anlamı da birey demektir. Yani geyşa denildiğinde gösteri yapan kişi anlamını çıkarmak yanlış olmamaktadır.

Geyşanın en temel tanımlarına bakıldığında Japonya’daki erkekleri eğlendirmek amacıyla her türlü özel hizmeti yapan kadınlara geyşa denilmektedir. Bu hizmet içerisinde yemek, masaj, kültürel sohbetler, özel sohbetler, dans vb. seçenekler bulunmaktadır.

Geyşalık yapan kadınların oldukça saygılı ve nazik göründükleri bilinmektedir. Geyşalığını yaptıkları erkekler için ellerinden gelenin en iyisini ve en kapsamlısını yapmaya çalışırlar. Dış görünüş itibariyle klasik Japon kültürünün gerektirdiği gibi Japon elbiselerinden başka bir şey giymeyen bu kadınların ayrıca dikkat çekici bir başka özelliği de suratlarını komple beyaz pudrayla kapamaları ve genellikle parlak kırmızı ruj sürmeleri

Aynı zamanda geyşaların saçlarının yapımı da oldukça uzun ve uğraştırıcı süreçleri kapsamaktadır. Çünkü geyşa kadınlarına yapılan saçların gece yatarken bozulmaması ve en az 4 günlük bir süreçte şeklini koruması beklenmektedir. Durum böyle olunca, hem geyşaların çok dikkatli şekilde uyumaları hem de geyşaların saçlarını yapan kuaförlerin bu saçların bozulmaması adına binbir malzemeyle destekleyip güzelleştirmeleri gerekmektedir.

Tüm bunların dışında, geyşalık denildiğinde akıllara hayat kadınlığın gelmesinden  geyşalar oldukça rahatsız olmaktadırlar. Geçmiş senelerde oldukça itibar gören ve hatta imrenilerek bakılan  bu mesleğin günümüz koşullarında hayat kadınlığı standartlarına düşürülmesi yakın zamanda geyşaları oldukça üzmüş ve sinirlendirmiş, bunun sonucunda geyşaların sayısında ciddi bir azalma hasıl olmuştur.

Geyşalığın özünde, zaten hizmet verecekleri müşteriyi seçme gibi bir imkan bulunmaktadır. Çünkü bir geyşa kendi kalitesini belli etmek istiyorsa, kaliteli insanlara servis yaparak adının onunla anılmasını sağlamaya çalışmaktadır. Burdan çıkartılacak sonuç, her isteyen erkeğin her istediği geyşa ile de birlikte olamayacağıdır.

Tabi burada söylenmek istenen sadece maddi yönden oldukça iyi durumda olan erkeklerin sadece geyşalarla birlikte olabileceği fikri değildir. Aksine sadece zenginliğine güvenerek istediği geyşayla birlikte olmak isteyen birikimsiz ve naziklikten bir haber erkeklerin geyşalarla birlikte olması durumuna imkansız gözüyle bakılmaktadır.

Geyşaların bu tip bir “basitlikle”anılıyor olmasının asıl kaynağı aslında 2. dünya savaşından sonra yaşanan yakışıksız olaylardır. O dönemlerde Japonya’nın mağlup olması üzerine Japonya’ya gelen çok sayıdaki Amerikan askeri, kendilerine Geyşa diyen ve para uğruna her şeyi yapabileceklerini söyleyen kadınlarla karşılaşmışlardır.

Aslında Geyşalığın kökeninde asla böyle bir şey yoktur ama dönemin şartlarında bazı kadınlar kendilerine en uygun seçeneğin bu olduğuna karar kılmışlardır ve kendilerini “Geyşa” olarak tanıtarak erkeklerden onlarla birlikte olmaları ve türlü hizmetler dahilinde paralar almışlardır. Sonuç olarak o zamanlardan beri hafızalara yerleşen bu imge, Geyşaların yanlış anlaşılmasına sebep olmaktadır.

geysa-kimdir-2

Hal böyleyken, Geyşalığın özü incelendiğinde erkeklerin de geyşa olabildikleri gibi daha pek çok eski öz bilgi karşımıza çıkmaktadır. Geyşalık yapmak isteyen erkeklere “Otoko Geisha” ismi verildiği söylenir. Tabi hem kadınlar için hem de erkekler için geyşalık mertebesi çok uzun zaman uğraş ve çaba gerektiren bir sürece girilmesini kapsamaktadır.

Bu tip süreçlerin geçirilmesi için eğitim verilen yerler de bulunmaktadır. eğitimlerin verildiği yerlere Geyşa evi, bu evin sahibine de “Okamisan” adı verilmektedir. Burada aldıkları eğitimlerle aşama kaydeden öğrencilere “Maiko”, en yeni gelen öğrenciye de “Tamago” ismi verilir.

Bir dişi bireyin Geyşa olmak istemesi ve kabul edilmesi için en önemli kısım, bu sürece girebilmesi için bakire olmasıdır. Az önce bahsettiğimiz Tamago denilen yeni başlayan her Geyşa adayının bakire kızlar içerisinden seçildiği bilinir. Aynı şekilde Maiko denilen kızların da bakire olma zorunluluğu bulunur.

Maiko kızlarının bekaretlerini kaybetmesi de çok acaip bir törenimsi süreçle mümkün olmaktadır. Bu kızlar “Mizu Age” denilen 7 günlük bir sürece tabi olarak, ilk günler kendisine yumurta akıyla masaj yaptıran Maikolar, bir sonraki günler içerisinde de aynı şekilde rahatlatıcı masajlar yaptırarak artık 6. günün gecesi ve 7. gün kadınlığa adım atabilmektedirler.

Ayrıca Geyşalar hakkında değinilebilecek bir diğer ilginç bilgi de, Geyşaların ufacık adımlarla yavaş yavaş yürümelerinin de cinsel açıdan bir anlamı bulunmaktadır. Küçük adımlarla yürümenin kasıkları, bacak kaslarını, kalça kaslarını ve baldırları sıkı tuttuğu öğrenildiğinden, cinsel birleşme esnasında bu gelişmiş kaslar hem kadınlara hem de erkeklere daha da çok cinsel haz sağlamaktadır.

Yani bizlerin sadece kibarlıktan o şekilde davrandıklarını sandığımız Geyşaların aslında bu hareketlerinde bile kendi hizmet anlayışları için bir şey yapmaya çalıştıkları onların meslek hayatlarında yapılabileceklerin ne kadar önemli noktalarda olduğunu ve mesleklerine ne kadar önem verdiklerini anlayabilmek adına oldukça yerinde bir nokta olmaktadır.

Son olarak Geyşaların en çok merak edilen ve araştırılan alışkanlıkları beyaz pudrayla maske durumunun içeriğine bakılırsa, bu makyaj biçiminin geleneksel bir Japon tiyatrosu biçimi olan Noh’tan geldiği bilinmektedir. Bu beyaz makyaj yapılmadan önce tüm yüze balmumu malzemesi sürülerek ardından beyaz makyaj uygulanmaktadır.

Yüze sürülen balmumunun ve beyaz pudranın temel amacı Geyşa kadınlarının suratlarındaki mimiklerin belli olmamasıdır. Yüzün işlemi bittikten sonra boyuna da aynı beyazlatma işlemi uygulanarak ifade iyice belli belirsizleştirilir. Uygulama yapılırken saç diplerinin açık bırakılmasına da ekstra özen gösterilmektedir, bunun sebebi ise Geyşaların randevulaştığı kişilere “maske takmış kadın” imajını çizmek isteyişindendir.

Makyajın tamamlayıcı unsuru da boyuna üç ayak denilen Geyşalara özel bir şeklin çizilmesidir. Bu şekilde Japon erkeklerine bir kadındaki en özel ve çekici bölgenin boyun olduğunu hatırlatmak hem de mecazi olarak karşısındaki Geyşa kadının sanki bir parmaklıklar ardına sıkışma durumu yaşıyormuş hissinin yaratılması amaçlanmaktadır.

 
Son 50 Yorum
  1. nefise

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.