Menu

Geçmişten günümüze ayakkabı


geçmişten günümüze ayakkabı

Moda her otuz yılda bir kendini tekrarlar.” Bu kural moda sektörünün baş kuralıdır. Tasarımcılar yeni modeller ortaya çıkarabilmek için geçmişe dönük araştırma yaparlar ve ilham almaya çalışırlar.

Bu anlamda ayakkabı tasarımlarının dönemlere göre nasıl geliştiğini derlemeye çalıştık.

İşte, geçmişten günümüze ayakkabı tasarımları;

20li yıllar ayakkabı trendi


20’li Yıllar

Oxford tipi ayakkabılar hem erkek hem de kadınlar için bu dönemde çok popüler oldu. Bu ayakkabıların süet ya da üzeri delikli olarak farklı varyasyonları vardı. Kadınlar bu yıllarda bağcıklı ve yüksek topuklu modelleri giyiyorlar, erkekler ise siyah ve beyaz patchwork modelleri tercih ediyorlardı.

30lu yıllar ayakkabı trendi


30’lu Yıllar

20’li yıllara göre bu dönemde ayakkabılarda göze görünür bir değişim söz konusu değil. Kadınlar hala topuklu ayakkabıları giyiyorlar ama bir farkla, erkeklerin giydiği iki tonlu renge sahip ayakkabılara da geçiş yapıyorlar.

40lı yıllar ayakkabı trendi


40’lı Yıllar

Bu dönemde kadınlar kısa etek giymeye başlamışlar ve dolayısıyla ayakkabılara da özen göstermeleri gerekiyordu. Topuklu şık Oxford’lar popüler olmuştu.

50li yıllar ayakkabı trendi


50’li Yıllar

II. Dünya Savaşı sonrası ayakkabı trendleri gözle görülür bir değişimin içine girdi. Paris moda trendleri bu dönemde etkili olmaya başladı. Açık burunlu, ayak bileğinden bağcıklı, yüksek topuklu ayakkabılar oldukça popüler hale geldi. Erkek ayakkabılarında Oxford modelinden Loefer’a geçiş yaşanmaya başlandı.

60lı yıllar ayakkabı trendi


60’lı Yıllar

1960’lı yıllarda farklı uzunluklardaki yüksek topuklu çizmeler popüler oldu. Geliştirilme amacı kış günlerinde giyilebilsin diyeydi, ancak zamanla gündelik hayatın vazgeçilmez aksesuarlarından biri oldu.

70li yıllar ayakkabı trendi


70’li Yıllar

Bu yıllarda etek boyları kısalırken topuklar yükselmeye başladı. Ayak uçları daha yuvarlak ve badem şeklini alarak sivri uçlu ayakkabılardan vazgeçilmeye başlandı. Platform topuk ayakkabılar da bu yıllarda giyilmeye başlandı.

80li yıllar ayakkabı trendi


80’li Yıllar

Bu yıllarda Fitness sporu revaçta olduğu için neon renkli ayakkabılar popüler oldu. Üniversiteli gençler arasında trend olan bu ayakkabılar, zamanla tüm gençler tarafından kullanılmaya başladı.

90lı yıllar ayakkabı trendi


90’lı Yıllar

1990 yılları tasarımcıların geçmişe dönük yeni tasarımlar geliştirmeye başladığı dönemlerdir. Platform topuk ayakkabılar yeniden popüler olmaya başladı. Bu yeni tasarımların ilham kaynağı da Oxford tipi ayakkabılar oldu. Bu dönemde yürüyüş botları da günlük giyim trendleri içindeki yerini aldı.

2000-2010 ayakkabı trendi


2000’li Yıllar

Bu dönemde moda sektöründe gerçekten büyük bir değişim ve canlanma yaşanıyor. Hem erkekler hem de kadınlar için mokasen ayakkabılar rahat bir seçenek olarak ortaya çıktı.

günümüz ayakkabı trendi


2010’lu Yıllar

Son yıllarda kama topuk ayakkabılar daha popüler hale geldi. Sıcak yaz aylarında kadınlar sandaletlerini giymeye başladı. Aynı şekilde erkeklerde de sandaletler öne çıktı. Ayakkabı modası yakında neleri getirecek hep beraber göreceğiz.