Menu

Gece yenilmesi zararlı gıdalar


gece yemek

Hemen hemen bütün doktorlar gece yatmadan önce yenilen yemeğin hem uykuya hem de metabolizmaya zarar verdiğini söylüyorlar.

Gece yatmadan önce yenilen yemek mideye zarar vermektedir. Çünkü, mide sindirim işlemini bitirmiştir tekrar yemek yediğinizde sindirime devam eder.

Böylece, mideniz zarar görebilir.

gece yenilmesi zararlı gıdalar


Gece yenmemesi gereken gıdalar ;

Kuruyemişler ;

Günde 1 avuç kuruyemiş yemek çok faydalıdır. Kuruyemişleri, gece yatmadan önce yemek ise zararlıdır. Çünkü, kuruyemişlerin içinde olan yağlar metabolizmanız tarafından gece yenilirse depolanır. Gündüz yediğinizde hareket halinde olduğunuzdan bu yağları vücudunuz enerji olarak kullanır. Kaju, ceviz ve yer fıstığı en fazla yağ içerenlerdir.

Peynir ;

Peynir içerdiği kalsiyum ve yağ asitleri ile sağlığımız için çok faydalıdır. Fakat, gece yatmadan önce yenilen peynir midenize zarar vermektedir. Mozeralla, beyaz peynir gibi peynirler mideye daha az zarar verirler.

Turunçgiller ve ekşi elma ;

Turunçgillerin hemen hemen hepsi yüksek asit içerirler. Portakal suları ve ekşi elmaların suyu midede asidi arttırırlar. Bu nedenle gece yatmadan önce ekşi elma ve turunçgiller yenilmemelidir.

Meşrubatlar ;

Meşrubatların çoğunluğu asitlidir. Asit, mide kapağına zarar vererek, kapağın gevşemesine neden olabilir. Bu olay, sizde reflü başlamasına neden olabilir. Bu nedenle yatmadan önce kesinlikle meşrubat tüketilmemelidir.

Kahve ve çikolata ;

Kahve içinde bol miktarda kafein bulundurur. Özellikle Türk kahvesi içinde kafein oranı en yüksek kahvedir. Kafein, mide asidini hızla yükseltir bu nedenle gece yatmadan önce içilmemelidir.Çikolata içinde, bulunan kafein ve kakao içinde ki bazı kimyasallar midede yanma hissi oluşturur.
One Response
  1. joey khan tigger

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.