Menu

Gece kremi nasıl kullanılır faydaları


cilt bakımı

Gece kremi nasıl kullanılır faydaları

Cildimiz geceleri yeni hücre oluşumu yapar ve kendini yeniler. Özetle cilt metabolizması geceleri çok daha hızlı çalışır. Bu nedenle gece bakımı cilt için çok önemlidir. Gün içinde ki toz ve kirler, makyaj artıkları, güneş ışınlarının zararlı etkileri gece cilt yapısında ciddi hasarlar yaratabilir.

Gece cilt yapısı nasıl çalışır?

Cilt yapısının yenilendiği gece uyku sırasında cilde destek vermek daha pürüzsüz ve kırışıksız bir cilt yaratacaktır. Bu desteği gece kremleri ile yapmaktayız. Akşam saat 18.00’den sonra cilt mekanizması iki kat daha fazla çalışmaya başlar. Gece saat 11’den sonra kan dolaşımı hızlanır ve yenilenme başlar. Sabah 4-5 arası, hücreler neredeyse yenilenmiş olur. Tüm bu nedenlerle, yağ ve su takviyesi yapmanın cilde faydaları çok fazladır. Uzmanlar gece yatmadan önce cildin profesyonel olarak temizlenmesi ve gece kreminin kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Gece kremleri nasıl etki yapar?

Gece için üretilen kremler cildin yapısı bilinerek hazırlanmaktadır. Gündüz kullanılan kremler güneş etkilerinden cildi korurlar. Akşam kremleri ise cildin kendini yenilemesine yardımcıdır. İçinde güneş etkisine karşı filtreleme bu nedenle yoktur. Daha çok mineral ve kimyasallar ile formüle edilerek ciltte hızlı çalışan metabolizmaya destektirler. Daha az yağ içeren gece kremlerinin seçimi yapılmadan önce bir cilt muayenesi olmak gereklidir. Genel olarak estetik ve dermatologlar 20 yaşından itibaren gece kremi kullanılmasını tavsiye ediyor.  Kuru bir cildiniz varsa nem oranını fazla vermeniz gerekir. Yağlı ciltlerde ise, içinde yağ oranı düşük kremler kullanılır. Bu noktada cilt yapısına göre yağ ve su dengesi bu kremler ile dengelenmelidir. Karma cilt yapısında ki ciltlere bu nedenle hem yağ hem de su bazlı ürünler kullandırılır. Uzmanlar, cilt lekelerini yok eden kremleri gece kullanmanın çok daha faydası olduğunu söylüyor. Uyumadan önce alınan B,C ve E vitaminleri içeren kremler kullanmanın da faydaları büyüktür.  Tüm bunları uygulamadan önce cilt yapınızı belirlemek ve ona göre gece kremi seçmek çok önemlidir. Eğer yanlış bir gece kremi kullanırsanız sonuçta çok fazla kırışık, sarkma ve sivilce problemleriniz olabilir. Yağlı bir cilde daha fazla yağ yüklemesi veya kuru ciltte yağ eksilmesi ve pullanma oluşabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.