Menu

Gebelikte üçlü test ne zaman ve nasıl yapılır


üçlü test

Üçlü test ( üçlü tarama testi ), genellikle hamileliğin 16-20. haftaları arasında yapılmaktadır.

Bazı hastanelerde 15-22. haftalar aralığında yapılabilmektedir. Gebelikte üçlü test bu haftalardan önce ya da sonraki dönemlerde yapılamaz.

gebelikte üçlü tarama testi


Üçlü test nasıl yapılır?

Gebeliğin 16-22. hafta arasında anne aydına ilk önce ultrason muayenesi yapılmaktadır. Ultrason muayenesinin yapıldığı gün aç ya da tok fark etmez, kan tahlili için normal kan tahlillerindeki kadar kan verir. Tahlil sonuçlarında B-HCG, u-E2 ( serbest estriol ) ve AFP adındaki üç değer incelenir. Bu değerlerin eşliğinde anne adayının ultrasonda ölçülen değerleri, anne adayının doğum tarihi, son adet tarihi, o anki kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı tarzındaki bilgilerle bilgisayar sistemindeki özel bir programa kaydedilir. Girilen bilgiler doğrultusunda bilgisayar programı anne adayının gebelikteki risk oranını hesaplar. Bu hesaplamalarda üç ayrı risk sonucuna bakılır. Bunlar; Trizomi 21 ( Down Sendromu ), Trizomi 18 ( Edwards Sendromu ) ve Nöral Tüp Defekti’dir.

Gebelikte üçlü test sonucu en fazla birkaç günde verilmektedir. Sonuçlar alındığında kesinlikle doktorun görmesi gerekmektedir. Çünkü, ortaya çıkabilecek risklerin düşük ya da yüksek olmasına bağlı olarak izlenecek yol doktor tarafından belirlenecektir. Riskin düşük olması durumunda herhangi bir müdahaleye gerek duyulmazken, riskin yüksek olduğu durumlarda ise doktorlar, ailelerin kararına bağlı olarak CVS veya amniyosentez uygulaması yapabilirler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.