Menu

Gebelikte reflü, ağıza acı su gelmesi


gebelikte reflü

Reflü, mide içinde ki sıvıların yemek borusuna geriye gelmesine verilen isimdir. Mide ve yemek borusu arasında bir kapak vardır bu kapağın gevşemesi ile oluşur.

Çok sık görülen bir hastalıktır. Hastalar ağızlarında acı su gelmesi olarak şikayetlerini bildirir.

Aynı durum, hamilelikte de ortaya çıkar. Buna hamilelik reflüsü denilir.

gebelikte reflü tedavisi


Hamilelik reflüsü genel olarak, progesteron hormonunun artması ile oluşur. Bu hormon, mide ve yemek borusu arasındaki kapağı gevşetir. İlk aylarda sıkıntı yaşanmazken, ilerleyen aylarla birlikte karnın büyümesi ile rahim, mideye baskı yapar ve oradaki sıvılar, gevşeyen kapaktan yukarıya doğru çıkar. Hemen hemen hamilelikte %50 oranında yaşanan bir sorundur. Gebelik reflüsü, doğumdan hemen sonra düzelir. Gebelik reflüsü ileri yaşta olan gebelerde daha sık görülür.

Anne adayına oluşan şikayetlerden kurtulmak için az ve sık yemek yeme önerilir. Yedikleri yemekleri iyi çiğnemek ve yemek ile birlikte su alınmamalıdır. Su yemek arasında içilmelidir. Karın bölgesini sıkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır, yüksek yastıkla yatılmalıdır. Baharatlı, yağlı yiyecekler, çikolata, kahve, domates reflüyü arttırır. Anne adaylarına antiasit verilir.

hamilelikte reflü


Bir hamile kadına dokunan yiyecek diğerine dokunmayabilir. Bu nedenle hamilelik reflüsü olanlara  kendilerine dokunan yiyecekleri iyi gözlemlemeleri önerilir. Doktorlar, ayakların 20 cm. kadar kaldırılmasının, yemek yedikten sonra yatılmamasının, diyet ile düzenlemeler yapılmasının hamilelik reflüsünü azalttığını söylüyorlar.

Midede olan yanma ve ekşime, ağıza gelen acı su halk arasında çocuğun saçları çıkıyor diye yorumlanır. Oysa hastalık sadece reflüdür ve kesinlikle doktora danışılmalıdır. Böylece hamilelik sürecini sağlıklı atlatırsınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.