Menu

Gebelikte karın ve kasık ağrısı


hamilelikte ağrılar

Gebelik süreci başladığında sıklıkla karın ve kasık ağrılarından bahsedilir. Bu tarz ağrılar pek çok gebede normaldir. Fakat, bazı durumlarda ciddiye alınmalıdır.

Genelde, kasıklarda hissedilen ağrılar, hamilelik süreci ile başlar çünkü, rahim büyümektedir.

İşte, gebelikte karın ve kasık ağrıları;

Stress at the pregnant woman


Hamileliğin ilk günleri ile birlikte karında ve kasıklarda ağrı oluşması gayet normal bir süreçtir. Hamileliğin 3. Ve 4. aylarından itibaren bariz şekilde hissedilen kasık bölgesi ağrıları tamamen rahmin büyümesi ile alakalıdır. Bu ağrının ana nedeni rahmi tutan bağların gerilmesidir. Ağırlıklı olarak sağ tarafta hissedilse de, sol tarafta da ağrı hissedilmesi gayet normaldir.

Hamile kadınlarda bazen pelvis yani leğen kemiği bölgesinde ağrı oluşabilir. Bunun nedeni, hormonlar nedenli eklemlerde oluşan gevşemedir. Böylece anne adayını doğuma hazırlama başlamıştır. Karın bölgesi ve kasıklarda oluşan ağrılar bazen, hazımsızlık ve gaz nedeni ile olabilir. Gebeliğin son aylarında, hissedilen karın ağrıları, yalancı doğum sancıları olabilir.

gebelikte ağrılar


Hangi kasık ve karın ağrısı tehlikelidir?

Gebeliğin son aylarında hissedilen şiddetli ağrılar sık ve şiddetli oluyorsa hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü, erken doğum olabilir.

Karın ve kasıklarda olan ağrılara vajinal kanama eşlik ediyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Ateşi bulantı, kusma, idrarda yanma, idrarda kan ağrılar ile birlikteyse ciddiye alınmalıdır.

Karnın üst kısmında ağrı, baş ağrısı, bulantı ve kusma yüksek tansiyon habercisidir.

Gebelikte oluşan kasık ve karın ağrıları dikkatli incelenmelidir. Çünkü, ağrılar gebelik nedeni ile değil bazen farklı hastalıklar nedeni ile oluşabilir. Apandisit, safra kesesi, mide ülseri nedenli ağrı oluşabilir. Bu durumda tedavi hastalığa göre planlanmalıdır.
One Response
  1. canisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.