Menu

Gaz sancısı nasıl geçer


Yetişkin bir insan her gün 13 ila 21 kez gaz çıkarır. Gaz, sindirim işleminin normal bir parçasıdır. Ancak eğer gaz bağırsaklarda toplanır ve dışarı atılmazsa kişide ağrı ve huzursuzluğa yol açar.

Gazın sebebi ya bağırsağımızda bulunan bakterilerdir ya da gün içerisinde yuttuğumuz havadır, ancak hava yutmak daha az rastlanan bir durumdur. Bağırsağımızdaki bakteriler yiyecekleri sindirirken gaz üretirler.

Özellikle şekerler ve sindirilemeyen karbonhidratlar (nişasta ve selüloz gibi) ince bağırsakta sindirilemez ve gaza sebep olur. Bu bakteriler ayrıca karbondioksit de üretir.

Gaz sıkışması, gaz sancısı, şişkinlik gibi sorunlar fazla yemekten, kabızlıktan, hava yutmaktan, sakız çiğnemekten, sigara tüketmekten ya da gaz yaptığı bilinen gıdaları tüketmekten kaynaklanabilir.

Aynı zamanda gastroenterit (mide gribi), laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, diyabet, peptik ülser ve huzursuz bağırsak sendromu da gaz sancısına yol açabilir.

Karındaki gaz sancısı nasıl giderilir?

1) Gaz yaptığı bilinen gıdaları tüketmemeye çalışın

Gaz sancısıyla baş etmenin en etkili yolu gaza yol açan gıdaları çok az miktarda tüketmektir. Elma armut gibi bazı meyveler, brokol, Brüksel lahanası, karnabahar, soğan, sarımsak gibi sebzeler, baklagiller, tam taneli besinler, süt ve süt ürünleri ile fazla lif, şeker ya da nişasta içeren besinler bağırsaklarda fazla gaz oluşumuna neden olabilir.

Aynı şekilde gazlı içecekler ve meyve suları da gaza sebep olabilir. Yağlı, kızarmış ve baharatlı yiyecekler, yapay tatlandırıcılar içeren besinler, kuru meyveler de gaz üretimini tetiklemektedir. Ancak bu besinler herkes için gaza sebep olmayabilir, bu nedenle sizde hangi gıdaların gaz yaptığını deneyerek bulmalısınız.

2) Yemek esnasında bir şeyler içmeyin

Yemek esnasında bir şeyler içtiğiniz zaman, midenizde yemekleri sindirmeye yardımcı olan asitleri yok etmiş olursunuz ve bu da gaz oluşumuna ve hazımsızlığa yol açacaktır. İçecek tüketmek istiyorsanız yemeklerden yarım saat önce içmeye çalışın, zira sindiriminiz için böylesi daha yararlıdır.

3) Yavaş yiyip için

Hızlı şekilde yemek yediğinizde ya da bir şeyler içtiğinizde çok miktarda hava yutmuş olursunuz ki bu da gaz sancılarına yol açabilir. Çözümü ise çok basit. Küçük porsiyonlarla, minik lokmalarla ve çiğneyerek, yavaşça yemek yiyin. Bir şeyler içerken de acele etmeyin.

4) Gaz çıkarmaktan kaçınmayın

 Eğer karnınızdaki sancının gaz sıkışmasından kaynaklandığına eminseniz gazı tutmaya çalışmayın ve tuvalete giderek gaz atın. Bağırsaklarınızda ne kadar az gaz bulunursa ağrınız da o kadar azalacaktır.

5) Bağırsaklarınızı çalıştırın 

Tuvaletinizi yapmak için evde olmayı beklemeyin, dışarıda da olsa asla tuvaletinizi tutmayın zira atılamayan dışkı gazın daha çok sıkışmasına ve daha çok gaz üretilmesine neden olacaktır. Gaz sancınız fazla olduğu zamanlarda tuvalete çıkmayın deneyin ancak kendinizi zorlamayın, ıkınmayın. Aksi takdirde hemoroid gibi istenmeyen sonuçlarla yüzleşebilirsiniz.

6) Bitki çaylarından yardım alın

Kronik ishaliniz olmadığı takdirde bitki çaylarında yardım alabilirsiniz. Özellikle zencefil çayı, nane çayı, papatya çayı, anason çayı, enginar çayı, rezene çayı, dereotu çayı, fesleğen çayı, frenk kimyonu çayı ve kimyon çayı gaz sancısını dindirmek ve gaz atmak için son derece faydalıdır.

7) Probiyotik içeren gıdalar tüketin

Prorbiyotikler sindirime yardımcı olurlar ve fazla gazın vücuttan atılmasını sağlarlar. Probiyotik dediğimiz şey canlı mikroorganizmalardır ve yararlı bakterilerdir. Bu bakteriler yapı olarak bağırsağımızdaki yararlı bakterilere benzerler. Kefir, yoğurt, lahana turşusu gibi gıdalar probiyotik oranı yüksek gıdalardır. Bu besinler karın ağrısını da giderir ve huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir, hazımsızlığı önler.

8) Rezene tohumu çiğneyin

Rezene tohumları bağırsak gazını kesmesiyle ünlüdür. Normal bir miktarda tüketilirse oldukça yararlıdır, bu miktar da bir çay kaşığına denk gelir. Bir çay kaşığı rezene tohumunu çiğnemek gaz sancısı için iyi bir yöntem olacaktır. Ancak hamile ve emziren kadınların tüketmesi pek önerilmez.

9) Karnınıza sıcak kompres yapın

Sıcaklık hem psikolojik olarak rahatlatıcıdır hem de karnınızdaki kasların gevşeyerek karın ağrınızın dinmesini sağlamaktadır. Bir sıcak su torbası, ısı bandı ya da sıcak havluyu karnınıza yerleştirin. Sıcaklık gazın daha rahat hareket etmesine ve vücuttan atılmasına da yardım edebilir. Sıcak su torbası direkt olarak cilde temas etmemelidir.

10) Hava yutmamaya çalışın

Sakız çiğnemek, sigara içmek, pipetle bir şeyler içmek gibi aktiviteler hava yutmanıza sebep olur. Yutulan hava da bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep verir. Bu yüzden gaz sıkışması sorununuz varsa bu eylemlerden uzak durmalısınız.

11) Yapay tatlandırıcılardan kaçının

Sorbitol ve benzeri şeker alkolleri birçok şeker ilavesiz gıdada kullanılır ve aşırı gaza yol açarlar. Sorbitol özellikle şekersiz sakızlarda bulunur. Sakarin, aspartam gibi yapay tatlandırıcılar hem gaza hem de ishale yol açabilmektedir. Bunun için şeker pancarından elde edilen doğal şekeri tüketmelisiniz.

12) Elma sirkesi kullanın

Bir bardak su ya da bir bardak çay gibi bir içeceğin içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi katarak karıştırın. Yemeklerden hemen önce ya da günde düzenli olarak iki-üç kere tüketmeye çalışın.

Gaz sancısını önlemek için tavsiyeler

 • Daha çok çiğneyerek yavaşça yemek yiyin.
 • Küçük porsiyonlarla sık sık yemek yiyin.
 • Yemeklerden sonra biraz ayakta durun.
 • Yemeklerden sonra yürüyüş yapın.
 • İçeceklerinizin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
 • Yemeği ayakta değil oturarak yiyin.
 • Gazoz, kola gibi gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Sigara kullanmayın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Gaza sebep olan gıdaları tüketmekten kaçının.
 • Pipet kullanmayın.

Çocuklarda gaz sancısı nasıl geçer?

1) Yemek düzenini planlayın

Çocuğunuzu fazla doyurmayın, aşırı yemek yemesi gaza yol açacaktır. Yemek yerken dik oturmasını ya da dik durmasını sağlayın. Çocuğunuz bebekse sık sık gazını çıkarttırın. Çocuğunuza gaz yapan yiyecekleri çok sık yedirmeyin.

2) Çocuğunuzu hareket ettirin

Bebeğinizi hafifçe sallayın. Bacaklarını bisiklet çevirir gibi hareket ettirmeye çalışın. Eğer çocuğunuz biraz daha büyükse onu hareket etmeye teşvik edin. Hareketsiz yaşam tarzı gaza neden olur. Bunun için çocuğunuzun arkadaşlarıyla oynamasını, bisiklet sürmesini ya da yemeklerden sonra yürüyüş yapmasını sağlayın. Onunla birlikte fiziksel aktiviteler içeren oyunlar oynamayı deneyin.

3) Çocuğunuza masaj yapın

Bebeğinizin ya da çocuğunuzun karnına hafif, nazik hareketlerle, ovalar gibi masaj yapın. Onu yatırın ve karnını yavaş yavaş saat yönünde çevirerek ovalayın. Bu hareketler gazın atılmasına yardım edecektir. Eğer çocuğunuz daha bebekse dizinize yatırın ve sırtına hafif hafif vurun.

4) Isı uygulayın

Çocuğunuzun karnına bir sıcak su torbası ya da sıcak havlu yerleştirin. Ancak sıcak su torbasını direkt olarak cilde temas ettirmeyin, kıyafetlerin üzerinden uygulayın. Sıcak havlunun aşırı sıcak olmamasına ve çocuğunuzun cildini yakmamasına dikkat edin. Ütüyle havluyu ısıtabilirsiniz.

5) Mamasını gözden geçirin

Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız doktorunuzla konuşarak gaz problemi olduğunu ve mamayı değiştirmek istediğinizi belirtin. Çocuğunuz bir yaşından büyükse soya ya da badem sütü kullanıp kullanamayacağını sorun. Eğer çocuğunuz daha büyükse süt ve süt ürünlerine karşı önlem alın ve laktoz intoleransı olup olmadığını doktorunuza sorarak öğrenin.

Eğer emziriyorsanız gaz için sütünüzden endişelenmeyin, anne sütü bebekte gaz oluşturmaz. Oluşan gaz bebeğin bünyesinde kendiliğinden ve normal bir şekilde oluşmaktadır ve gaz atmasına yardım ederek bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.everydayhealth.com/digestive-health/treatment-for-excessive-gas/

https://www.verywell.com/how-to-relieve-gas-pains-fast-4140258

https://www.everydayhealth.com/excessive-gas/home-remedies-for-gas/
Son 50 Yorum
 1. Görkem
 2. Anonim
 3. bahar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.