Menu

Garip deri hastalıkları


333

Deri hastalıklarının bazıları hiç görmediğimiz ve duymadığımız bir seyir izlerler.

Genelde alerji, bakteri ve iltihap gibi nedenler ile oluşan deri hastalıkları rahatsızlık vericidir.

Çoğu hastalığın tedavisi vardır ve başıma gelmez diye düşünmemenizi tavsiye ederiz.

derma


Dermatografi ; Aslında bu hastalığın ismi değil, hastalıkla yapılan sanatın ismidir. Çok hassas olan derinin üstüne kalemle yapılan desenler yukarıdaki resimde olduğu gibi şekillere dönüşüyor. Bu hastalık, derinin çok hassas olmasıdır.

blaschko


Blaschko ; Bu septomlar genelde DNA’da var olan bir rahatsızlıktır. Aslında bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Vücutta belirgin desenler oluşur. Hiç bir ağrı sızı veya rahatsızlık yoktur. V veya S şeklinde desenler şeklinde kendini gösterir.

arjiri


Arjiri ; Gümüş elementinin sindirilmesi ile cilt mavi renge dönüşür. Bu hastalığa Arjiri denilmektedir. Uzun süre gümüş etkisi altında kalan insanlarda görülür, tıptaki diğer adı gümüş zehirlenmesidir. Sadece deride değil tüm organlarda renk değişimi olmaktadır. Genelde tedavisi yoktur ve renk kalıcıdır.

tungiyaz


Tungiyaz ; Güney Amerika, Hindistan ve belirli Afrika ülkelerinde yaşayan bir tür pirenin deri altına yerleşip, çoğalmasına verilen isimdir. Tedavisi vardır.

vitiligo


Vitiligo ; Bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. bağışıklık sisteminin yalnış programlandığı vücutlarda cilde rengini veren melanom hücrelerinin yok edilmesi ile başlar. Ciltte belirli noktalarda beyazlamalar görülür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.