Menu

Flor minerali eksikliği ve faydaları


flor minerali

Diş ve kemik sağlığımız için çok önemli bir mineraldir.

Flor, diş çürümelerini, kemik ermesini ve kemik kırılmalarını engeller.

Çocukların günlük 1-2 mg, yetişkinlerin ise 2-3 mg flor mineraline ihtiyaçları vardır.

somon


Flor minerali içeren başlıca besin maddeleri deniz balıkları, özellikle de somon balığı ve çaydır. Bünyesinde flor içeren besinler sınırlı sayıda olduğundan, flor içeren besinlere ağırlık vermek ve çayı da florlu su ile demlemek, flor eksikliğinde en etkili yöntemdir.

kemik sağlığı


Flor minerali eksikliği, dişlerinizin zayıflamasına neden olmakla birlikte, kemiklerinizin de zayıflamasına ve kemik erimesine sebep olmaktadır. Özellikle bebeklerde ve gelişme çağındaki çocuklarda flor eksikliği kesinlikle önlenmelidir. Bunu sağlamak için fazla olmamak kaydıyla flor takviyesi yapılabilir.

diş çürümesi


İçme sularına flor eklenerek de flor minerali eksikliğine çözüm bulunabilir. Florun vücutta dengede olması dişlerinizin ve kemik sağlığınızın en önemli unsurlarından biridir.

sararmış dişler


Flor takviyesinin fazla alınması ve flor seviyesinin artması, dişlerinizin sararmasına ve diş minenizin tahrip olmasına neden olmaktadır. Diş macunlarında da flor minerali kullanılarak, dişlerinizin sağlıklı olmasına ve flor eksikliğinin giderilmesine destek olunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.