Menu

Flash Bellek Nasıl Çalışır?


flash-bellek-nedir

Flash bellek nedir?

Yaygın olarak “USB bellek”olarak da adlandırılan flash bellekler, elde bulunan verileri depolamaya yarayan ve taşınabilir özellikte olan hafıza biçimlerinden biridir. Teknoloji dünyasında çoğu aletle uyumlu olarak çalışan flash bellekler; ortalama olarak on yıl boyunca içindeki verileri koruma özelliğine sahiptir. Hemen hemen teknolojik ürün olarak sayılacak tüm bilgisayarlarda, laptoplarda, telefonlarda, fotoğraf makinalarında veya daha büyük kameralarda bu tip flash belleklerin kullanıldığı bilinmektedir.

Bu ürünün öncesinde CD’ler, DVD’ler de revaçta olsa da çıkartılan USB’ler bu ürünlerden çok daha yüksek hafıza kapasiteli olduğundan onların yerini alması çok daha kısa sürmüştür. Bunun yanında bu saymakta olduğumuz, önceden kullanılan veri saklama ürünlerine nazaran USB’ler daha küçük boylarda olduğu için daha kolay taşınabilir ve saklanabilir olması durumları oldukça önem arz etmektedir. Bir de USB’ler hafıza saklama ürünlerine nazaran çok daha uzun süre bozulmadan saklanabilmeleri tercih edilmelerinde çok büyük etkenler olmaktadır.

Flash belleklerin elektronik yapısı nasıldır?

Flash belleğin yapısı incelendiğinde; bir baskı devreden ve bu devrenin içerisinde bulunduğu plastik, metal vb. yapılardan meydana geldiği görülmektedir. Bağlanmaları gereken sistemlere, bilgisayarın USB girişinden takılarak bağlantılarını gerçekleştirebilirler. İçeriğindeki temel parçalar ise USB veri depolama denetleyici, A tipi USB bağlantısı, NAND Flash Bellek aracısı ve bir adet kristal osilatör arayüzü parçalarıdır. Bazı USB’lerde ek parça olarak küçük LED aydınlatma, yazılım koruma anahtarı vb. unsurlar da bulunabilmektedir.

Flash bellekler nasıl çalışmaktadır?

Flash bellekler, yapı olarak “bit” şeklinde depolanan dizilerden oluşmaktadır. Bahsettiğimiz diziler de kendi içlerinde sütunlara ve satırlara ayrılmıştır. Bunların kesiştikleri noktalarda da transistör denilen yapılar bulunur. Transistörler, çok ince bir oksit tabakası ile birbirinden ayrılmışlardır. Bu tabaka sayesinde herhangi bir boşalma ya da yok olma engellendiği için de bilgiler çok uzun yıllar boyunca saklanabilmektedir.

Flash bellek kullanımında nelere dikkat etmeliyiz?

Virüs engelleyici tarama yapın : Elinizdeki USB’nizi taktığınız aletlerden virüs kapmaması adına, her kullanmanızda virüs taramasından geçirmeniz önerilmektedir.

Cihazlarınızda bulunan AutoRun uygulamasını kaldırın : Bahsedilen program, USB bellekleri ve DVD gibi farklı ortamda depolanan bilgilerin direkt olarak hiçbir kontrole alınmadan direkt olarak açılmasına ve virüs kapılması vb. durumların önünün açılmasına neden olmaktadır.

Çıkartırken eklentiden çıkartmayı unutmayın : Başka bir alete taktığınız USB belleğinizi işiniz bittikten sonra çıkartırken mutlaka “donanımı güvenli bir şekilde kaldır” sekmesine tıklayarak çıkarma işlemini gerçekleştirin.

Genel bakımlarını ihmal etmeyin : Flash belleklerin genel olarak kullanımları sırasında sudan korumak, nemli ortamlarda bulundurmamak ve şeklini eğip bükecek baskılara maruz bırakmamak gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edildiği müddetçe elinizdeki flash belleği daha uzun zamanlar kullanmak mümkün olacaktır.
Son 50 Yorum
 1. Belbel
 2. esra
 3. ghgfgjjkklklljykyuk
 4. Dursun
 5. yasemin
 6. levent
 7. levent
  • Anonim
 8. şevval
 9. Dilara
 10. berfin
 11. mert
 12. Ömer Faruk Yıldırım
 13. Nazmiye Çam
 14. bu ne yaa
  • Anonim
 15. Ece Cangiz
 16. melike
 17. Latif Güvenç
 18. derya
 19. duygu
 20. duygu
 21. mert
 22. emirhan
 23. suude
 24. mümtaz
 25. Fırat
 26. MESUT
 27. MESUT
 28. emre
 29. yardım edin yaaaaa
 30. onur
 31. sanane
 32. gülsüm
 33. gülsüm

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.